Curs BNR
1 EUR = 4.9774 RON
1 USD = 4.3833 RON
1 GBP = 5.8304 RON
1 XAU = 464.4611 RON
1 AED = 1.1933 RON
1 AUD = 2.7957 RON
1 BGN = 2.5449 RON
1 BRL = 0.7714 RON
1 CAD = 3.1559 RON
1 CHF = 5.2813 RON
1 CNY = 0.6015 RON
1 CZK = 0.1993 RON
1 DKK = 0.6668 RON
1 EGP = 0.0860 RON
1 HUF = 1.2223 RON
1 INR = 0.0513 RON
1 JPY = 3.0556 RON
1 KRW = 0.3047 RON
1 MDL = 0.2538 RON
1 MXN = 0.2227 RON
1 NOK = 0.4191 RON
1 NZD = 2.6097 RON
1 PLN = 1.1646 RON
1 RSD = 0.0425 RON
1 RUB = 0.0530 RON
1 SEK = 0.4526 RON
1 TRY = 0.1141 RON
1 UAH = 0.1048 RON
1 XDR = 5.9383 RON
1 ZAR = 0.2318 RON
Publicat la 25 aprilie 2018
„Au aruncat responsabilitatea unei salarizări echitabile în curtea managerilor de spitale”
Doctorul Marius Neculoiu, vicepreşedinte al PNL Braşov, susţine faptul că pretinsele creşteri de salarii din domeniul medical nu determină altceva decât să creeze fracturi într-un sistem şi aşa fragil. Vrând să îngroape o problemă pe care o gestionează prost spre deloc, cei de la PSD au reuşit o „performanţă”: să acutizeze boala. Nerisipind banii luaţi de la contribuabili, pentru a-i păstra probabil pentru proiecte inutile, dar dăruind iluzii, guvernaţi au pus în locul normalităţii etica şi echitatea nonsensului.
Astfel au reuşit în multe cazuri să mărească prin scădere salariile nete ale multora dintre categoriile din sistemul medical. Cum? Ne declară medicul anterior amintit: „Activitatea spitalicească reprezintă o muncă de echipă, ce nu trebuie privită din perspectiva unei simple societăţi comerciale. Salarizarea personalului medical conform Legii unice a salarizării cu un maxim promis la nivelul anului 2022 a creat nenumărate probleme interne în interiorul sistemului medical, realizând astfel discrepanţe ce au nemulţumit pe toată lumea. Făcând un joc al promisiunilor, PSD a aruncat responsabilitatea unei salarizări echitabile în curtea managerilor de spitale şi a ordonatorilor principali de credite. Astfel, acum legea ce încadrează până la un maxim 30% a sporurilor a declanşat mari nemulţumiri în interiorul angajaţilor spitalelor şi, implicit, conflicte interne între diverse categorii de personal. Mai exact, între toţi cei care contribuie la buna desfăşurare a unui act medical de calitate. Trebuie să spunem că la medici au crescut salariile, dar au scăzut veniturile nete la biologi, biochimişti, farmacişti. Totodată, practic, dar aproape nesemnificativ, au crescut salariile asistenţilor medicali. În schimb, de exemplu, la infirmieri şi brancardieri acestea s-au micşorat odată cu încadrarea la plafonul sporurilor. Legea mai provoacă decalaje şi între spitale. Practic medicii din spitalele mai mici şi care nu au performanţe în domeniu sunt salarizaţi mai bine decât cei de la un institut clinic universitar sau de la unul judeţean, care au în grijă şi trebuie să rezolve probleme grave de sănătate”.
Totodată, dr. Neculoiu, care a fost o perioadă şi manager al Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă a mai spus că „personal, consider că această modificare a grilei salariale, considerată de guvernanţi drept o creştere, trebuia mult mai bine gândită şi nu dusă din condei în funcţie de evidenţele contabile ale unor oameni ce nu au legătură cu sistemul medical şi nici ca o rezolvare rapidă şi futilă a unor promisiuni electorale. Salarizarea trebuie făcută în funcţie de pregătirea profesională, nivelul spitalului ca şi performanţă publică, al criteriului de pregătire al personalului medical astfel încât să se recreeze un echilibru în această breaslă şi să nu existe disensiuni şi nemulţumuri în rândul cadrelor medicale. Prin această măsură uşor ilogică partidul de guvernământ nu face altceva decât să bulverseze activitatea în domeniul sănătăţii, la fel de «bine» cum face de altfel şi în alte domenii. Totuşi mă aştept ca, măcar în ceasul al doisprezecelea, guvernanţii să poată ieşi din greşeală şi să vină cu soluţii reale, specifice fiecărui domeniu astfel încât Legea salarizării unice să devină o realitate nu doar o promisiune electorală dusă la nesfârşit de interese ce ţin strict de imagine şi dezinteres faţă de cei pe care îi afectează”.
nu este nici un comentariu
MUNICIPIUL BRAŞOV, titular al proiectului „REABILITARE POD - peste pârâul Ghimbăşel”, anunţă publicul interesat începerea execuţiei lucrărilor de construire în[...]
2026-06-11 citeste mai multMaria Dumbrăveanu a fost transferată de la Prefectura Braşov în anul 1992. În 4 iunie 2026 s-a pensionat
2026-06-11 citeste mai multCamera Deputaţilor a votat miercuri, 10 iunie, fără niciun vot împotrivă, o modificare legislativă iniţiată de deputatul PSD de Braşov Augustin Hagiu, cu un efect direct pentru milioanele[...]
2026-06-11 citeste mai mult„Rezidenţa Antreprenorială” îi aşteaptă în Piaţa Sfântul Ioan din Braşov pe cei care au idei bune de afaceri dar, fie nu ştiu cum să le demareze, fie nu au[...]
2026-06-11 citeste mai multPentru servicii de suport tehnic, firma va încasa 248.000 de lei
2026-06-11 citeste mai mult
Adaugă un comentariu