Editia 8170 - 25 apr 07:32

BOX

Medalii la Târgu Mureş pentru boxerii zărneşteni

Publicat la 04 martie 2016

În perioada 27-28 februarie, la Târgu Mureş, a avut loc ce-a dea 20-a ediţie a Cupei Mărţişorului la box, la care au participat mai multe cluburi importante din ţară, dar şi câte unul din Serbia şi Republica Moldova. Trei sportivi de la CS ASF Zărneşti au reuşit să se întoarcă acasă cu medalii. Astfel, la categoria cadeţi, Rareş Costea (34 de kilograme) a trecut la puncte în semifinale de Filip Mladenovic (Serbia), iar în finală l-a învins pe conaţionalul acestuia, Alexander Petrovic, reuşind să obţină medalia de aur. Tot aur a obţinut şi Cosmin Popa (54 de kilograme) şa categoria tineret, după ce I-a învins pe Horaţiu Vereş (Voinţa Cluj) şi Gheorghe Dorin (Universitatea Cluj). Pe locul secund la categoria tineret s-a clasat un alt sportiv zărneştean, Cătălin Cotinghiu (64 de kilograme), după ce a trecut de Cătălin Popa (Zalău), fiind însă învins în finală de Adrian Blăjean (Câmpia Turzii). „Sunt foarte mulţumit de aceste rezultate, mai ales că întrecerea a fost una importantă, cu 42 de sportivi de la 14 cluburi. Venim după o perioadă în care ne-am antrenat mai greu, dat fiind faptul că ne-am mutat de la stadion la o altă sală, iar în aceste condiţii este şi mai important că am venit acasă cu medalii. Trebuie să mulţumim Primăriei Zărneşti pentru ajutorul primit în ceea ce înseamnă cheltuielile de deplasare, aşa cum se întâmplă de fiecare dată”, a spus antrenorul Rotaru Frumuzache.
Pentru sportivii acestuia urmează Campionatele Naţionale de tineret, care vor avea loc între 17 şi 20 aprilie, nefiind încă stabilit oraşul gazdă.