Editia 8171 - 26 apr 21:47

Medalii, fără condiții de pregătire

Publicat la 10 martie 2010

La Hunedoara s-au disputat Campionatele Naționale de popice ale juniorilor individual și tandem. Sportivele singurului club care mai activează la acest sport din Brașov, Sport-Club Municipal, sub îndrumarea antrenoarei Viorica Botezatu, au reușit să cucerească trei medalii, două de argint și una de bronz

La Hunedoara s-au disputat Campionatele Naționale de popice ale juniorilor individual și tandem. Sportivele singurului club care mai activează la acest sport din Brașov, Sport-Club Municipal, sub îndrumarea antrenoarei Viorica Botezatu, au reușit să cucerească trei medalii, două de argint și una de bronz. Trebuie ținut seama de faptul că în Brașov nu mai există nici o popicărie în care sportivele să-și facă pre-gătirea. Elevele antrenoarei Viorica Botezatu se antrenează așa cum pot în sala de atletism a CSM Brașov?!? La individual clasic, Adina Sava a reușit 556 p.d și s-a clasat pe locul secund. Alte trei sportive au realizat următoarele rezultate: Mirabela Preda 516 p.d., Adriana Axinte 520 p.d., iar Daniela Nagy 525 p.d. La întrecere au fost aduse și trei cadete, pentru a căpăta experiența marilor concursuri. Din păcate au intrat în concurs seara târziu, la orele 21:30, când sala a fost invadată de sportivi cu pantofi de stradă. Astfel, s-a creat praf și micuțele sportive din Brașov au trebuit să evolueze în condiții total nefavorabile. Aceste sportive sunt: Ioana Manolache, Bianca Bădiță și Sorina Bălan. La Individual Sprint, Mirabela Preda a pierdut finala în fața lui Monica Parhon (CSM Mediaș) și a cucerit medalia de argint. Medalia de bronz a fost cucerită la tandem de către Adriana Axinte-Daniela Naghi, care au fost eliminate de cuplul de la Conpet Ploiești, Florentina Nagy și Elena Rusu, care au devenit apoi campioane. În cantonamentul lotului național de junioare, care se află la Hunedoara, sunt și trei sportive de la SCM Brașov: cadeta Ioana Manolache și ju-nioarele Mirabela Preda și Alina Sava.