Editia 8166 - 19 apr 00:17

Meciul CFR Cluj - Dinamo a fost decis de erori

Publicat la 15 martie 2010

În primele 6 partide ale etapei a 21-a cuvântul de ordine l-au avut remizele. Într-unul dintre derby-urile campionatului, cel de la Cluj, dintre liderul la zi al campionatului și Dinamo, formație care vine tare din urmă, s-a consemnat egalitatea

În primele 6 partide ale etapei a 21-a cuvântul de ordine l-au avut remizele. Într-unul dintre derby-urile campionatului, cel de la Cluj, dintre liderul la zi al campionatului și Dinamo, formație care vine tare din urmă, s-a consemnat egalitatea. O egalitate contestată de ambele formații. Clujenii dau vina pe arbitraj, „câinii” pe Dolha. Steaua nu a strălucit deloc în disputa cu Oțelul, dar le-a luat toate punctele. Ceahlăul a mai făcut un pas, poate chiar cel decisiv, spre matineu, de acum gândindu-se numai la realizarea baremului. Poate că Pinalti se gândește la niște chichițe regulamentare caree să-i permită rămânerea pe mai departe în primul eșalon, așa cum a mai făcut-o cu ani în urmă. În meciul necăjitelor, de la Pitești, gorjenii au ciupit un punct, foarte necesar pentru salvare. La Turnu Severin, „stegarii” au comis-o rușinos, cu un 0-3 foarte aproape de un 0-4 la transversala din minutul 51. Li s-a refuzat un gol valabil, cel al lui Hadnagy, asistentul Orbuleț scoțându-le mingea din poartă. Este cea mai grea înfrângere după cea din 2008 de la Timișoara, de când au revenit în primul eșalon. „Galben-negrii” trec printr-o perioa-dă dificilă, pentru că din cele 9 puncte puse în joc în ultimele trei partide au obținut unul singur. Cam puțin. Nemțenii și-au agravat situația Ceahlăul Piatra Neamț - Gaz Metan Mediaș 0-0 Cartonașe roșii: Vasilache (90) / Kubala (69). În timp ce din deplasările din Capitală au cules patru puncte de la granzii campionatului, nemțenii nu reușesc să se impună sub Pietricica. După înfrângerea de acum două săptămâni cu Otelul, de data aceasta medie-șenii au fost cei care le-au „furat” o remiză. Cu cel mai mare minus la „adevăr” 18, s-au apropiat și mai mult de matineu, de unde au revenit în acest sezon. Cu toate că mai mult de 20 de minute au evoluat în superioritate numerică, după eliminarea lui Kubala, gazdele nu au reușit să înscrie. De altfel, eliminatul a avut în min. 63 o mare ocazie de a înscrie, dar balonul șutat de el a fost scos de la vinclu de Villadsen. Doar atât pu-tem spune despre un meci anost și lipsit de ocazii de poartă. Ar mai fi de remarcat fragi-litatea echipei gazdă, care în runda de la sfâr-șitul săptămânii va primi vizita „stegarilor”. Ieșenii au mai făcut un pas spre salvare Astra Ploiești - Poli Iași 1-1 (0-0) Au înscris: L. Ganea (77) / Vali Negru (80). Pe un teren greu, aproape impracticabil, care a pus la grea încercare forțele jucătorilor, elevii lui Petre Grigoraș s-au închis foarte bine în defensivă declanșând câteva contraatacuri letale. Nu au reușit prea multe, dar în min. 80, la 1-0 pentru gazde, Vali Negru a reușit să găsească o fisură în defensiva ploieșteană și să egaleze. Astralii punctaseră cu trei minute mai devreme prin golgeterul Liviu Ganea, împrumutat de la Dinamo. Acesta a ajuns la cota 9 în clasamentul marcatorilor. Pentru ieșeni este un punct mare în lupta disperată pentru îndepărtarea de zona fierbinte a retrogradării. Pragmatism stelist Steaua - Oțelul 1-0 (1-0) A înscris B. Stancu (10). Steliștii și-au realizat obiectivul de a scoate toate punctele de la liderul primă-verii, Oțelul. Au înscris rapid prin Bogdan Stancu, jucătorul care s-a dat lovit pentru naționala U 23 care s-a duelat cu amatorii italieni miercurea trecută, dar a fost apt sâmbătă în campionat. După gol, gălățenii au ieșit la joc și au pus mari probleme prin Sălăgean în min. 18 și 26, precum și prin Antal în ultimele secvențe ale primei reprize. Steliști nu au arătat nimic din cea ce-și dorește Gigi Becali, au demonstrat însă pragmatism, conservând fragilul avantaj din minutul 10. Pe final, Dorinel Munteanu l-a aruncat în atac și pe portarul Grahovac care a trimis cu capul milimetric pe lângă bara la-terală, ratând egalarea, la ultima fază de joc. Piteștenii nu înscriu nici din penalti Internațional - Pandurii 0-0 Un alt derby al retrogradării s-a încheiat cu un rezultat nul, așa cum a fost și jocul. Două echipe care timp de patru etape nu au găsit drumul spre gol decât câte o singură dată. Nici una dintre cele două protagoniste nu au reușit un succes la acest început de retur. Gazdele au avut posibilitatea de a înscrie prin Lazăr și Stanca, dar fără succes. Nu au reușit nici din penalti să înscrie în min. 65, atunci când Murgan l-a faultat pe Stan, dar puștiul Răduț a șutat în portar. Argeșenii au ajuns la -15 la „adevăr” și se pare că alături de Ceahlăul și de Alba Iulia au asigurate locuri la matineu. Marți, Interul argeșean vine sub Tâmpa pentru partida cu FC Brașov. Egalul erorilor CFR Cluj - Dinamo 2-2 (0-1) Au înscris: Bud (49), Culio (87) / An. Cristea (33), Boștină (56). În Gruia, pe un timp autentic de iarnă, cu ninsoare abundentă, Ceferiștii își jucau primul loc, iar dinamoviștii revenirea în lupta pentru titlu. „Câinii” au venit deciși să nu piardă, cu toate că Marius Niculaie a rămas acasă. Gazdele mai pierduseră pe Feleac două puncte în meciul cu Steaua. A fost un meci tensionat, cu un plus de agresivitate din partea gazdelor. Acțiunile din careu, de ambele părți au părut reținute, așteptându-se greșeala adversarului. Cei care au greșit primii au fost cei de la CFR. În min. 33 Culio trimite imprudent cu capul spre Nuno Claro, dar mai rapid ca acesta se dovedește Andrei Cristea care-i fură balonul și-l trimite în poartă. Mandorlini mută inspirat la pauză, cu Bud în locul lui Traore, iar ex-medieșeanul, la numai trei minute de la intrarea în teren, egalează, beneficiind și de o eroare a lui Dolha. „Câinii” nu se lasă intimidați și în minutul 56, Gabi Boștină înscrie pentru 1-2 cu un șut în diagonală de la 20 m. În min.80 Dolha îl faultează în careu pe Bud, dar Ovidiu Hațegan nu vede infracțiunea spre disperarea gazdelor. Peste patru minute, Deac îl lovește pe Pulhac și vede roșu în fața ochilor. Când mai erau trei minute de joc și dinamoviștii așteptau să savureze succesul, Dolha gafează la lovitura liberă executată de Nicolae Dică scăpând balonul și Culio, pe fază, egalează. O remiză care complică și mai mult lupta la polul superior al clasamentului. Unirea Alba Iulia – Rapid 0-1 (0-1) A Marcat Al. Ioniță (3)