Meci spectaculos, dar din păcate, pierdut de braşoveni

Autor: Ciprian TAMPA

Publicat la 06 octombrie 2014

Corona Braşov Wolves 2 – 3 Miskolci Jegesmedvek (0:1, 0:0, 2:1, 0:0, 0:1)

Corona Wolves şi Miskolci Jegesmedvek au încântat suporterii printr-un joc spectacol. Meciul dintre urşi şi lupi, disputat la Braşov, a avut de toate: faze spectaculoase, goluri, ratări, suspans şi s-a decis foarte târziu, după loviturile de penalitate. Prima repriză a aparţinut echipei maghiare care a înscris în minutul 2.06, unicul gol al acestei părţi a meciului. Apoi, lupii şi-au revenit şi au controlat clar reprizele a doua şi a treia, ratând numeroase ocazii de gol. Firesc au venit şi reuşitele, în min. 42:36 prin Zsolt Molnar şi în min. 51:50 prin Peter Robert. Acest din urmă gol, fiind înscris în inferioritate numerică. Cu 5 minute însă înainte de finalul timpului regulamentar, Miskolc a mai înscris o dată, fixând scorul la 2-2 după 60 de minute. Au urmat prelungirile, perioada în care nu s-a marcat, şi apoi loteria loviturilor de departajare. Echipa braşoveană a ratat toate cele trei lovituri prin Molnar, Saluga şi Petres, în timp ce oaspeţii au înscris un gol şi au câştigat partidă cu 3-2. Corona Wolves a câştigat 1 punct din această confruntare şi va juca meciul următor în deplasare cu HSC Csikszereda, marţi, 7 octombrie.

Începutul şi finalul au aparţinut oaspeţilor
„Am avut un început bun, un început la care nici nu speram. Am reuşit să marcăm, după care am primit multe penalităţi stupide care ne-au întrerupt ritmul, dar chiar dacă cealaltă echipă a avut multe şanse, pot să zic că noi am fost mai norocoşi. Era 1-0, o repriză «aşa şi-aşa», în care ambele echipe au avut şanse destule. După egalare, a fost o luptă pentru noi să ne revenim însă am reuşit şi asta dovedeşte caracter. Echipa a continuat să depună mult efort chiar şi când şansele nu erau în favoarea noastră şi la sfârşit am fost mai buni la loviturile de penalitate. Mă bucur că am câştigat, este cel mai important lucru. Avem 5 victorii consecutive, acesta este numărul 6 şi vrem să continuăm să câştigăm cât mai multe meciuri posibil. Cred că ar trebui să jucăm mai inteligent, dar cu acelaşi efort, să avem aceeaşi performanţă la suturile la poartă şi astfel să ne mărim şansele de câştig mâine împotriva celor de la HSC Csikszereda,” a declarat după partidă, Majoross Gergely, antrenorul celor de la Miskolci Jegesmedvek.

Kovacs Laszlo e convins că sâmbătă nu a câştigat echipă mai bună
„Din păcate s-a adeverit ce a zis Pysarenko la conferinţa de presă, poţi să joci bine şi totuşi să pierzi. Astăzi, pot să pun mâna pe inimă şi să spun că nu merităm să pierdem. Am avut multe şanse să marcăm în a doua şi a treia repriza şi când ajungi la şuturi de penalitate deja se poate întâmpla orice. Oricum eu îmi felicit echipa, au lucrat mult, au muncit din greu şi nu meritau să piardă astăzi acest meci. Băieţii, împreună cu mine ne-am pregătit foarte mult pentru acest meci, ştiam că suntem într-o formă proastă şi trebuie să ieşim cât mai curând din această groapă, speram că am făcut un prim pas bun în meciul cu Steaua. Acum am jucat mult mai bine şi încet-încet începem să ne reintrăm în formă şi sperăm să le arătăm spectatorilor că putem să câştigăm cu Ciucul meciul în deplasare”, a spus la rândul său Kovacs Laszlo, antrenorul Coronei.