Meci nebun pe Someş

Publicat la 26 noiembrie 2013

Universitatea Cluj  -  Corona Braşov 3-2 (2-1)
Stadion: Cluj - Arena . Teren bun.Timp răcoros
Au marcat: Valentin Lemnaru (22-pen.şi 52), Adrian Borza (27),/Sergiu Buş (24 şi 85 pen.)
Universitatea: Veselovschi -Ciupe, Ninu, Abrudan, Mendy-Bucşa, Cristocea (76 Balde)-Rilke (63 Târnăcop), Calcan (46 Kovacs), Borza-Lemnaru. Antrenor: Mihai Teja
Corona: Dănălache-Martac,Tudose, Damian, Burlacu-Neacşa (73 H.Popa), Dâlbea, Vranjjkovic, Braganca (82 Miranda)-Coman, Buş. Antrenor: Ionel Gane
Arbitru: Marcel Bârsan
Cartonaşe galbene: Ciupe (60), Kovacs (78)  /Braganca (17), Coman (68,92), Vranjikovic (86)
Cartonaş roşu: Ion Coman (90+2)

Ultimele două clasate ale primei ligi la fotbal s-au confruntat pe Someş, într-un meci de totul sau nimic. S-a jucat cu garda jos, s-a luptat cu multă îndârjire. Nu trecuse o jumătate de oră şi deja erau marcate trei goluri, două ale gazdelor şi unul al oaspeţilor.
Meciul începe cu acţiuni de o parte şi de alta a terenului, fără periculozitate. În min. 21, arbitrul Marcel Bârsan acordă cu multă uşurinţă un penalti la căderea spectaculoasă a lui Cîrstocea şi Lemnaru în vervă îl transformă. Nu trec decât 2 minute şi Coman centrează de pe dreapta şi Sergiu Buş preia din centrul, careului şi egalează. După alte trei minute, Adrian Borza profită de  bâlbâiala apărării Coronei şi înscrie un gol norocos. Buş putea egala din nou în min. 33, dar şutul lui nu nimereşte cadrul porţii. Tot Buş debutează la reluare cu un şut pe care Veselovschi îl blochează.
Când nimeni nu se aştepta, în min. 52,  Ciupe trimite de pe flancul drept şi din careu Lemnaru pune capul pentru 3-1. A urmat un final nebun de meci cu ratări monumentale, Borza din 6 m, dar Dănălache respinge, Veseloschi scoate de pe linia porţii balonul trimis de Buş din apropiere cu capul. În ultimele secvenţe,  Buş este agăţat de Veselovschi, iar penaltiul este transformat de Buş pentru 3-2. Coman putea egala în min. 87, dar şutul  trece pe lângă poartă. În minutul următor,  Martac  face henţ, dar Lemnaru ratează penaltiul, iar atunci când Marcel Bîrsan se pregătea să fluiere finalul, Ion Coman vede roşu în faţa ochilor.
Aşa s-a încheiat o dispută nebună, nerecomandată cardiacilor, în care Universitarii au luat o gură de oxigen, iar Corona îşi vede iluziile pierdute.