Meci decisiv, „care pe care”, dar parcă mai important pentru braşoveni

Autor: Dan VINTILĂ

Publicat la 19 decembrie 2013

Săgeata Năvodari (14) - F.C.Braşov (15) (16:00 - Digi Sport 1)

1  0  1  0  1-1

După singurul meci oficial disputat între cele două protagoniste, nu avem momente să le considerăm frumoase pentru că meciul de pe „Silviu Ploieşteanu” s-a încheiat remiză după ce Cristi Ionescu a egalat în minutele de prelungire. Săgeata era pe val şi venea după victoria în faţa medieşenilor, iar „stegarii” după înfrângerea cu Pandurii cu 1-3.
Şi de această dată parcă lucrurile par aproape identice. Săgeata se prezintă după o victorie, 2-1 la Mediaş, iar braşovenii după un insucces în faţa Pandurilor cu un scor  neverosimil, 3-5. „Stegarii” au suferit cea mai mare umilinţă, au primit pentru prima dată în istorie a 5 goluri pe propriul teren. Nici în cele mai negre vise nu se gândeau că aşa ceva s-ar putea întâmpla.
Antrenorul lor, Ilie Stan, a afirmat la finalul acelui meci nebun: „Nici în cele mai negre coşmaruri nu m-aş fi gândit  că luăm 5 goluri acasă. Sperăm să scoatem ceva  de la echipa din Năvodari etapa viitoare (n.n.cea de astăzi) şi apoi să lucrăm serios în iarnă”. Cum un dicton, e drept, deja tocit, spune că ”speranţa moare ultima ” aşa şi cu stegarii, că încă se ,mai speră”. Ei au în continuare probleme de lot. Daniel Mutu, Marinescu, Cristi Ionescu şi Davide Dias nu au fost refăcuţi, iar Ricardo Machado este suspendat.

Cele două formaţii probabile:

Săgeata: Panagopoulos- Peteleu, Florin Popa, Munteanu, Lupu - Muzac, Vezan-Tigoianu, Viorel Dinu, Grigoraş - Mihai Roman II. Antrenor, Gheorghe Butoiu.
FC Braşov: Bordea - Străuţ, Oltean, D.Santos, Rodrigues- Vagner, Mateiu, Madeira, Surdu- Buga, A. Cristea (Fonseca). Antrenor, Ilie Stan.