Editia 8171 - 26 apr 12:27

Maxim a dat un gol superb în amicalul cu Darmstadt

Autor:

Publicat la 19 iulie 2014

Alexandru Maxim se simte excelent sub comanda noului antrenor de la VfB Stuttgart, Armin Veh. Românul a fost titular şi în amicalul cu SV Darmstadt, reuşind să marcheze golul desprinderii pentru echipa sa.La scorul de 1-0 pentru VfB, Maxim a înscris printr-o execuţie superbă dintr-o lovitură liberă, în minutul 67, iar Darmstadt nu a mai avut forţa să marcheze decât golul de onoare, pe finalul partidei amicale din Austria. După ce a izbutit să înscrie golul de 2-0, Maxim a fost înlocuit de Armin Veh, în locul său intrând Holzhauser, în minutul 70.SV Darmstadt, adversara lui VfB, este proaspăt promovată în liga a doua din Germania, după ce a răsturnat toate calculele şi a învins-o la baraj pe Arminia Bielefeld. După 1-3 pe teren propriu, Darmstadt a întors rezultatul în deplasare, meciul a intrat în prelungiri, Arminia a punctat pentru 2-3, însă echipa lui Dirk Schuster a izbutit golul promovării la ultima fază a meciului. Pe reţelele de socializare, fanii lui Stuttgart sunt entuziasmaţi de forma excelentă prin care trece Alexandru Maxim şi speră ca acesta să devină un om de bază al echipei în sezonul viitor. „Trebuie să arate de ce este în stare, pentru că talentul lui este imens! Să fie puţin mai agresiv pe teren“, susţine unul dintre fanii lui VfB. „Maxim ne-a adus aminte de bulgarul Balakov. Te rog să dai aceste goluri şi în campionat“, sunt celelalte mesaje ale suporterilor germani. Alexandru Maxim a marcat şi în primul amical al verii pentru Stuttgart, când Armin Veh l-a folosit atât mijlocaş, cât şi atacant. 7 goluri a reuşit Maxim în ultimul sezon din Bundesliga.