Curs BNR
1 EUR = 4.9774 RON
1 USD = 4.3833 RON
1 GBP = 5.8304 RON
1 XAU = 464.4611 RON
1 AED = 1.1933 RON
1 AUD = 2.7957 RON
1 BGN = 2.5449 RON
1 BRL = 0.7714 RON
1 CAD = 3.1559 RON
1 CHF = 5.2813 RON
1 CNY = 0.6015 RON
1 CZK = 0.1993 RON
1 DKK = 0.6668 RON
1 EGP = 0.0860 RON
1 HUF = 1.2223 RON
1 INR = 0.0513 RON
1 JPY = 3.0556 RON
1 KRW = 0.3047 RON
1 MDL = 0.2538 RON
1 MXN = 0.2227 RON
1 NOK = 0.4191 RON
1 NZD = 2.6097 RON
1 PLN = 1.1646 RON
1 RSD = 0.0425 RON
1 RUB = 0.0530 RON
1 SEK = 0.4526 RON
1 TRY = 0.1141 RON
1 UAH = 0.1048 RON
1 XDR = 5.9383 RON
1 ZAR = 0.2318 RON
Publicat la 10 august 2021
La începutul lunii viitoare, la „Braşov Heroes”, vor putea alerga doar cei cu „certificat verde”
După un an de pauză, în 12 septembrie, braşovenii vor putea participa la un eveniment caritabil de tradiţie pentru oraş: cursa cu obstacole „Braşov Heroes”. Evenimentul din acest an îi are ca şi co-organizatori pe Decathlon România şi Cartier Coresi şi se desfăşoară în parteneriat cu Primăria Municipiului Braşov, Asociaţia Carpathian MTB Trails şi Asociaţia Floare de Colţ.
Pentru acest an, organizatorii au selectat 11 cauze, cinci curse, dar şi un set de reguli anti-COVID 19. Mai exact, în cursă sunt acceptate numai persoanele care fac dovada vaccinării, a efectuării unui test (PCR sau rapid) sau că demonstrează că au avu coronavirusul. „Vom verifica dacă cei înscrişi respectă aceste condiţii în 11 septembrie, când se vor ridica kit-urile. La eveniment vor participa maxim 2.500 de persoane”, a anunţat ieri, într-o conferinţă de presă, Laura Popeea, director executiv Fundaţia Comunitară.
Aceasta a mai spus că „bugetul pe care ne dorim să-l strângem pentru aceste 11 cauze este de 172.000 de lei, astfel încât proiectele propuse să poată fi implementate sută la sută. Au fost şi situaţii în care anumite proiecte şi-au depăşit bugetul şi atunci ele au fost scalate şi au inclus mai mulţi beneficiari. Înscrierile au început din 2 august şi se desfăşoară până în 10 septembrie. Taxa de participare va creşte pe măsură ce ne apropiem de eveniment, tocmai de aceea vrem să stimulăm alergătorii să se înscrie încă de pe acum”, a mai spus Laura Popeea, director executiv Fundaţia Comunitară.
Încă nu au fost anunţate obstacolele
Cei care vor să alerge la „Braşov Heroes” vor avea la dispoziţie patru curse, respectiv cursa scurtă (6 km) şi cursa lungă (8 km) – individual, cursa lungă (8 km) şi cursa scurtă (6 km ) – pe echipe, dar şi cursa pentru familie (3 km). La toate cursele, startul şi sosirea vor fi lângă lacul din Parcul Noua, iar până acum organizatorii nu au dat detalii referitoare la obstacole.
Reamintim că anul trecut, Braşov Heroes s-a desfăşurat într-un format inedit, concurenţii alergând individual pe trasee stabilite de ei. La ultima ediţie „clasică”, cea din 2019 au participat 1.500 de concurenţi şi au fost în jur de 500 de spectatori.
Prima ediţie a „Braşov Heroes” a fost în anul 2014. De atunci, au fost susţinute 87 de proiecte, pentru care s-a strâns suma totală de 700.000 lei. La curse au participat 5.000 e alergători, au fost 2.100 de donatori şi s-au implicat 32 de companii locale.
CARE SUNT CELE 11 CAUZE
1. Prejmer: Centru pentru copii cu cu autism şi alte tulburări asociate
Asociaţia „Copiii de Cristal” are în plan amenajarea unui Centru Complex – Rezidenţial în Prejmer, iar prin finanţarea atrasă prin programul Braşov Heroes se va începe prima etapă a lucrărilor de amenajări interioare (demolarea unor pereţi interiori, dezafectarea instalaţiei termice, electrice, apă şi canalizare, compartimentare etaj 1).
2. Start în viaţă pentru 12 tinere din Braşov
Asociaţia ADDIP lucrează de 14 ani cu copiii din centrele de plasament, iar proiectele lor vin în întâmpinarea nevoilor specifice identificate în urma interacţiunii cu copiii. Proiectul „Un pas mic către un viitor MARE!” îşi propune să dezvolte încrederea în sine pentru 12 tinere provenite dintr-un centru de plasament. Vor fi organizate activităţi de weekend, workshop-uri pe temele: încredere şi stimă de sine, aptitudini şi abilităţi individuale, interese şi valori personale, jocuri de team building, ateliere creative şi activităţi recreative.
3. Azilul bătrânilor câini
Asociaţia „Care for Dogs” salvează anual sute de câini, dintre care 10 % -15% sunt bătrâni. Asociaţia îşi doreşte să salveze mai mulţi, însă nu deţine un spaţiu special pentru câinii bătrâni, unde să poată primi tot ce este nevoie. Acest spaţiu se va construi cu ajutorul comunităţii. Geriatria Care for Dogs presupune un spaţiu de peste 100 mp împărţit în 4 camere mari unde să primească îngrijirea de care au nevoie câinii bătrâni care nu mai sunt doriţi de stăpâni şi care ajung pe străzi.
4. Cristian: Marcarea unui traseu Poiana Braşov - Cheile Râşnoavei - Cetatea Râşnov
Organizaţia Naţională Cercetaşii României - Centrul Local „Ion Soiu Cristian” Braşov propune proiectul „Nova Civitas 2021”, care implică realizarea marcajului traseului turistic Poiana Braşov - Cheile Râşnoavei - Cetatea Râşnov prin implicarea tinerilor din Cristian în activităţi de voluntariat, în şi pentru comunitate.
5. Grupul celor 70 de elevi meditatori
Asociaţia Kastel Youth propune proiectul „Profesor pentru o oră”, care este menit să aducă o schimbare în educaţie şi în comunitate. Soluţia găsită pentru combaterea analfabetismului funcţional sunt meditaţiile 1 la 1, pe care aproximativ 70 de voluntari liceeni le fac, zilnic, cu copii din mediul defavorizat şi cu copii cu dizabilităţi precum retard mintal sau autism.
6. Prima vacanţă
Programul educaţional „Ajungem Mari Braşov” susţine educaţia copiilor din centrele de plasament, prin activităţi săptămânale, urmărind, totodată, diminuarea traumei apărute în urma instituţionalizării, a abandonului şi a separării de familie. „Ajungem Mari şi Puternici” îşi propune facilitarea interacţiunii copiilor cu mediul social exterior centrelor, prin organizarea mai multor excursii. Scopul vizat este acela de a ajuta copiii să descopere locuri noi, să socializeze şi să se integreze în societate.
7. Dispensarul mobil
Proiectul Asociaţiei „Caravana cu medici” se adresează unei probleme foarte grave a comunităţilor rurale - anume absenţa serviciilor medicale de bază în mediul rural. Soluţia implementată deja de 7 ani, la nivel naţional, este deplasarea unei echipe medicale compuse din 30 de cadre medicale şi studenţi la medicină şi transformarea şcolilor din zonele rurale, prin mutarea echipamentelor medicale în veritabile policlinici cu multiple specializări, dotate asemenea celor din mediul urban, timp de un weekend.
8. Play. Grow. Know
Asociaţia „Grow and Know” propune proiectul „Play.Grow.Know”, care presupune achiziţia, montajul şi inaugurarea unui loc de joacă în acea curte, cu echipamente specifice: ansamblu joacă tobogan, balansoare, pod mobil sfoară, etc.
9. Bullying, anxietate, depresie
Asociaţia „Academia de Bine” propune proiectul „CRESC”, care implică consilierea preadolescenţilor, atât la nivel emoţional, cât şi cognitiv. Se pune accentul pe importanţa conştientizării problematicii şi pe învăţarea unor tehnici de prevenire a bullying-ului, anxietăţii şi depresiei la elevii din ciclul gimnazial, realizând activităţi ce îi implică direct pe aceştia, dar şi pe părinţii şi pe profesorii din cadrul unei şcoli din Braşov.
10. Atleţi fără părinţi
„Happy Camps” propune o tabără de atletism pentru copiii din centre de plasament. Prin programul taberei propus de sunt încurajaţi copiii instituţionalizaţi să descopere şi să iubească atletismul prin antrenamente sub formă de joc, sunt identificaţi cei talentaţi şi îndrumaţi spre performanţă prin înscrierea şi susţinerea lor la un club sportiv, în vederea participării la concursuri.
12. Sânpetru: Şcoala cu soare
Un grup de iniţiativă din Sânpetru propune proiectul „Şcoala cu soare”, adică amenajarea unul spaţiu în care să se desfăşoare activităţi didactice în aer liber. Beneficiari vor fi cei peste 350 de elevi cu vârste cuprinse între 6 şi 15 ani.
Câteva sute de braşoveni au participat vineri, 9 mai, la evenimentul „Braşovul EUropean, România EUropeană”, pentru a marca Ziua Europei, dar şi pentru a transmite un mesaj[...]
2025-05-12 citeste mai multPrezent la Bucureşti cu ocazia celei de-a 10-a ediţii a Grand Chess Tour, turneul internaţional de şah pe care l-a fondat, fostul campion mondial Garry Kasparov a lansat un apel la vot. „Dacă[...]
2025-05-12 citeste mai multPremierul Ungariei, Viktor Orban, a anunţat că a vorbit sâmbătă, 10 mai, cu liderul UDMR, Kelemen Hunor, şi a reiterat că „nu doreşte în niciun fel să influenţeze alegerile[...]
2025-05-12 citeste mai multOficiali locali şi braşoveni au marcat Zilei Victoriei în Europa (8 mai), Zilei Europei (9 mai) şi Zilei Independenţei Naţionale a României (10 mai)
2025-05-12 citeste mai multTraian Băsescu le transmite românilor din diaspora că cei care au rămas acasă vor să trăiască la fel ca în Occident, însă „au acceptat să fie plătiţi cu salarii mici,[...]
2025-05-12 citeste mai mult
'stercalau'
2021-08-10 07:48:22
'pacat de bani .merita alocati pentru problemele de la pct.1,5 si 7.restul mofturi'