Curs BNR

1 EUR = 4.9188 RON

1 USD = 4.0604 RON

1 GBP = 5.7235 RON

1 XAU = 242.7733 RON

1 AED = 1.1054 RON

1 AUD = 3.1337 RON

1 BGN = 2.5149 RON

1 BRL = 0.7938 RON

1 CAD = 3.3408 RON

1 CHF = 4.5162 RON

1 CNY = 0.6346 RON

1 CZK = 0.1937 RON

1 DKK = 0.6615 RON

1 EGP = 0.2591 RON

1 HUF = 1.4097 RON

1 INR = 0.0554 RON

1 JPY = 3.7034 RON

1 KRW = 0.3632 RON

1 MDL = 0.2287 RON

1 MXN = 0.2042 RON

1 NOK = 0.4887 RON

1 NZD = 2.9034 RON

1 PLN = 1.0925 RON

1 RSD = 0.0418 RON

1 RUB = 0.0562 RON

1 SEK = 0.4884 RON

1 TRY = 0.4877 RON

1 UAH = 0.1504 RON

1 XDR = 5.8457 RON

1 ZAR = 0.2951 RON

Editia 7474 - 14 iun 21:47

Mai vreţi hobanatul de la Gară? Coliban nu spune da, poate spun braşovenii nu

Autor:

Publicat la 21 mai 2021

Prea scump, 9 milioane de euro „doar în betoane”

Mai vreţi hobanatul de la Gară? Coliban nu spune da, poate spun braşovenii nu

Proiectul vehiculat anii trecuţi, de construcţie a unui pasaj hobanat care să facă legătura între zona Gării şi cartierul Tractorul cu rolul descongestionării traficului, a avansat destul de puţin în ultima perioadă. După cum a declarat primarul Allen Coliban în curând ar urma să fie predat studiul de fezabilitate pentru această investiţie, studiu care va stabili şi valoarea estimată pentru lucrări şi care ar urma să fie supus aprobării Consiliului Local Braşov.
Acesta a adăugat faptul că pentru a stabili însă oportunitatea proiectului, ar urma să fie organizată şi o dezbatere publică pe această temă, ţinând cont că este vorba de o investiţie costisitoare, care ar trebui suportată de la bugetul local. „Trebuie să vedem dacă braşovenii vor să investim în acest proiect, întrucât nu vom putea accesa finanţări nerambursabile nici prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă, deoarece nu se încadrează în strategiile Uniunii Europene de finanţare, fiind vorba de o investiţie doar în betoane”, a explicat primarul Braşovului.
Contractul pentru realizarea studiului de fezabilitate, în valoare de 644.452 lei, a fost semnat în aprilie 2018, cu  SC Prinfo SRL Braşov. Costul real al investiţiei va fi dat de acest studiu şi de proiectul tehnic, însă potrivit evaluării realizate de Banca Mondială în cadrul contractului de asistenţă cu Primăria Braşov, acesta este de aproximativ 9,31 milioane euro.
Potrivit proiectului preliminar, pasajul ar urma să aibă o lungime totală de 761 de metri şi 14 deschideri între piloni la care se adaugă zona hobanată, respectiv peste linii, unde deschiderea e de 160 de metri. Înălţimea pilonului principal, care va susţine cablurile în zona hobanată, e 47,12 metri. Pasajul e proiectat cu 4 benzi, câte 2 pe sens şi piste pentru biciclişti. Accesul pe pasaj, în direcţia Tractorul, ar urma să se facă doar dinspre sensul giratoriu Hărmanului-Vlahuţă-Gării, pe două benzi. Potrivit temei de proiectare, cei care merg pe directia Hărmanului – Vlahuţă spre Gară, în zona rampelor de acces ale pasajului, ar urma să intre într-un pasaj subteran, pe două benzi. Ieşirea de pe pasajul hobanat se va face în ambele direcţii de mers (atât spre gară, cât şi spre sensul giratoriu, Hărmanului-Vlahuţă-Gării). Coborârea pietonilor şi a bicicliştilor de pe pasaj spre b-dul Gării e gândită tot într-un pasaj subteran, care să subtraverseze rampele de acces ale pasajului hobanat. (BizBrasov.ro)

Comentarii

'nu contează'

2021-05-23 10:06:58


'Iar prinfo??? Nu sunt tot aia care lucrează de nu știu când la podul de la ieșirea din Brașov spre Dedeman???? Vorba aia...la vremuri noi, tot noi!!!'

'Gia'

2021-05-22 12:27:33


'Brașovul arată deplorabil. E de o tristețe comunista cum nu ne-am imaginat ! Unde este rafinamentul , aranjamentul floral, culoarea ? Un oraș mort,fără străzi , piste de biciclete, trotuare neocupate de masini ! Blocuri in construcție peste tot , pentru un oraș îmbătrânit. Cum atrage primarul fonduri europene pentru reconstrucție gen Cluj,Timișoara , Craiova, și multe altele ,care revin la viața ? '

'Pt. Mmm'

2021-05-21 19:47:03


'Relaxează-te …..săptămâna trecută…..…VOI…..ați dat autorizații de vreo 6-8 blocuri in tractorul…in asemenea conțin , in care le făcea și ,,soldoveanu,,….asa pt. cultura VOASTRĂ …usr ista….unul cu frica lui Dumnezeu , sa apucat sa facă o parcare in zona ,,lux divina,,….prietenii stiu de ce….urmează sa afle și Dna ul'

'Mmm'

2021-05-21 17:49:45


'Lasă ca a dat Scripcaru autorizatii la dezvoltatorii imobiliari sa faca blocuri în Tractorul pentru toata Moldova.Acuma trebuie să le facem infrastructura care trebuia prima facuta.Sa faci padure de blocuri e o crimă ce a putut face acest om !'

'Maria'

2021-05-21 16:58:53


'Primarul sa intrebe la Craiova cum au realizat din fonduri europene toată infrastructura municipiului, inclusiv un pasaj superior și unul inferior, într-un singur proiect, o singura finanțare.\nVai de noi cu așa conducători. '

'Raoke'

2021-05-21 15:11:05


'@ionut,\nPeste trei ani scripcaru va avea trei ani de pușcărie.'

'Pink Floyd'

2021-05-21 15:02:59


'Învățați sa cititi tot si apoi sa trageți concluzii. Omul zice ca nu se pot obtine fonduri europene \"doar in betoane\". \n'

'Ioan'

2021-05-21 14:38:36


'Prietene, asteptam de mult timp sa vedem ceva concret.Nu credeti ca partea teoretică va ia prea mult timp. Fapte, nu vorbe.'

'Noru'

2021-05-21 13:30:41


'Se pare că singura viziune pe care o are acest primar, una și fixă, e cea flower-power, pardon!, grass-power, pentru că nici măcar flori ca lumea nu se mai pot planta în spațiile verzi ale orașului...E absolut de neimaginat să vezi că administrația nu înțelege care sunt nevoile imediate ale unui oraș ce se vrea interconectat și competitiv...Deci,cred că îl va bate pe Ghișe în \"realizări\", dar să fii atât de tânăr și atât de limitat e de o mie de ori deconcertant...Brașovul eșuează lamentabil!???? '

'rammstein'

2021-05-21 08:43:43


'in primul rand sa termine podul de la fartec !!!..6 ani !!!..pentru reparatie ...pai pe asta il vor termina extraterestrii..'

'Hopa-nat'

2021-05-21 08:39:14


'Și subteran și suprateran!\nDaca se făcea tot pasajul subteran era mai simplu! Clujul face metrou, și aici nu sunt in stare de un pasaj subteran de 300 m.\nEu aștept să se facă un tunel auto de la est la vest cu ieșiri în cartiere. Se pare că rămânem în primitivism. Suntem praf!'

'Lazar'

2021-05-21 08:21:13


'D-le primar,cand credeti ca veti realiza o investitie serioasa in mandatul dvs.?. La sfantul asteapta.'

'john'

2021-05-21 08:05:46


'investiţie doar în betoane, atâta pricepe săracu, problema e la zona hobanată, la Bucureşti podul Grand s-a torsionat şi s-a înclinat, nu se mai poate circula, e o lucrare delicată nu oricine o poate face'

'Grigore'

2021-05-21 08:05:38


'Infrastructura (vitala pentru orasul si asa sufocat de trafic) inseamna... doar betoane?! Cred ca orice brasovean cu scaun la cap va spune DA, construiti odata pasajul!'

'ionut '

2021-05-21 06:59:54


'Colibane....lasa ca peste 3 ani va fi din nou SCRIPCARU si o sa faca el ...Sper ca populatia asta brasoveana s a lamurit ce poate USR !'

'Ovidiu'

2021-05-21 05:59:59


'Și credeți ca face Coliban ,,pod hobanat, ???….asta nu este in stare sa taie iarba din parcul Titulescu….sa fim serioși …proiectele mari , se fac cu oameni de aceiași dimensiune….nu cu ,,pulifrici,, și ,,colorate in cap,,.'

'Barbu Gh.'

2021-05-21 05:29:56


'Hopaaaa.... Deci când e cu investiții nu mai e cu mult elan. Cică nu mai sunt bani. Păi unde-s banii din taxe și impozite!? Unde? În special că Cîțu spunea că avem cea mai mare creștere...\nUnde a dispărut elanul care-l vedem la injectare, spre exemplu? Sau în campaniile electorale?'

'Ana'

2021-05-21 03:16:08


'Podul este necesar.'

'Stefan'