Curs BNR

1 EUR = 4.9771 RON

1 USD = 4.6069 RON

1 GBP = 5.8086 RON

1 XAU = 300.1903 RON

1 AED = 1.2543 RON

1 AUD = 3.0214 RON

1 BGN = 2.5447 RON

1 BRL = 0.9294 RON

1 CAD = 3.4168 RON

1 CHF = 5.2289 RON

1 CNY = 0.6403 RON

1 CZK = 0.1954 RON

1 DKK = 0.6676 RON

1 EGP = 0.1489 RON

1 HUF = 1.2799 RON

1 INR = 0.0555 RON

1 JPY = 3.0680 RON

1 KRW = 0.3453 RON

1 MDL = 0.2583 RON

1 MXN = 0.2707 RON

1 NOK = 0.4401 RON

1 NZD = 2.8418 RON

1 PLN = 1.1505 RON

1 RSD = 0.0425 RON

1 RUB = 0.0498 RON

1 SEK = 0.4436 RON

1 TRY = 0.1492 RON

1 UAH = 0.1197 RON

1 XDR = 6.1102 RON

1 ZAR = 0.2425 RON

Editia 8126 - 21 feb 20:04

„Mai trebuie să plătesc pensie alimentară?”

Autor:

Publicat la 26 sepembrie 2023

„Mai trebuie să plătesc pensie alimentară?”

Întrebarea cititorului:
„Sunt divorţat de un an şi am o fiică majoră în vârstă de 24 de ani, studentă. Menţionez că-i plătesc pensie alimentară şi îi plătesc şi jumătate din taxele pentru facultate, ea fiind la locurile cu plată, ultimul an. Fiica mea s-a căsătorit de curând şi aş vrea să ştiu dacă mai trebuie să-i plătesc pensie alimentară”.

Răspunsul avocatului:
„Potrivit art. 499 Cod civil, părinţii sunt obligaţi să îl întreţină pe copilul devenit major, dacă se află în continuarea studiilor, până la terminarea acestora, dar fără a depăşi vârsta de 26 de ani. Evident, această obligaţie există numai dacă cel căruia i se prestează întreţinerea nu are venituri proprii, întrucât dispoziţia legală de mai sus se coroborează cu dispoziţiile art. 524 Cod civil, care instituie condiţia stării de nevoie, respectiv incapacitatea creditorului prestaţiei de a se întreţine din munca sau bunurile sale”.


 

+0 -0

Comentarii

nu este nici un comentariu

Adaugă un comentariu

(nu va aparea pe site)
loading

Din aceeași categorie