Mai mult ca sigur, Corona este viitoarea vicecampioană naţională!

Publicat la 19 mai 2014

Dunărea Brăila - Corona Braşov 19-33 (6-14)
Sala sporturilor „Danubiu” (Brăila), spectatori, 1000.
Dunărea: Gabriela Vasile- Dobre (Alina Voicu )- Ada Moldovan 5 goluri, Ramona Farcău 4, Alina Branişte-Horjea 3, Gabriela Perianu 3, Raluca Irimia 1, Adina Brot 1, Carmen Gheorghe 1, Andreea Adespi- Molnar, Drăguţ, Nicoleta Safta, Nicoleta Ieşeanu, Alina Czeczi. Antrenor, Alexandrina Soare.
Corona: Denisa Dedu (Mârcă- Olariu)- Marinela Burghel 6, Camelia Balint- Hotea 5, Andreea Pricopi 4, Aurelia Brădeanu 3, Adriana Ţăcălie 3, Cristina Zamfir 3, Laura Chiper 2, Mihaela Briscan 2, Oana Pop-Apetrei 2, Nicoleta Tudor 2, Ana Maria Mârcă 1, Manuela Manda, Daniela Brânzan-Raţiu. Antrenori: Bogdan Burcea, Vasile Curiţeanu.
Arbitri: Constantin Din- Sorin Dinu (Bucureşti).

În cel de-al doilea meci al grupei I din play-off, „rulmentistele” s-au deplasat la Brăila pentru a demonstra că modesta evoluţie din repriza secundă a primului meci cu HCM Baia Mare a fost un simplu accident. Elevele lui Bogdan Burcea şi Vasile Curiţeanu au plecat la Brăila cu dorinţa fermă de a obţine cele trei puncte puse în joc pentru a rămâne în cursa pentru ocuparea unuia din primele două locuri. Evoluţia Coronei în faţa Dunării a întrecut orice premoniţie. Cu un joc în mare viteză, cu o apărare dezarmantă şi cu un atac în care doar două jucătoare nu au înscris. Ba mai mult, cu Brăila marcat şi portarul Mârcă din poartă în poartă! Şi când au fost patru jucătoare în teren (20), când Brădeanu şi Chiper au fost eliminate, la scorul de 4-11, Corona nu a primit gol. A fost un atuu pentru ca formaţia gazdă să poată recupera, dar elevele Alexandrinei Soare nu au fost în stare nici să recupereze, dar nici măcar să înscrie vreun gol. Apărarea fermă a „rulmentistelor” a făcut ca timp de10 minute gazdele să nu înscrie. Braşovencele încep în forţă meciul şi preiau conducerea rapid (6), 3-0. Primul gol al gazdelor este înscris abia în minutul 8. Ţăcălie, Chiper şi Zamfir urcă scorul foarte repede la 5 goluri diferenţă (8-3 pentru braşovence). Forma deosebită a Denisei Dedu face ca punctele forte ale gazdelor, Gabriela Perianu, Alina Horjea, Ada Moldovan să înscrie în prima repriză împreună de numai trei ori. Ana Maria Mârcă o secondează la fel de bine în poartă. Având o diferenţă consistentă după consumarea primei reprize, 8 goluri, la reluare, „rulmentistele” încep meciul cu frâna de mână trasă, Horjea şi Perianu profită şi înscriu de două ori consecutiv, iar gazdele sperau să poată reveni, pentru că se mai întâmplase asemenea situaţii în campionatul nostru. Dar Mica Brădeanu a sunat adunarea şi artileria şi ariegarda a fost din nou în plină activitate iar scorul ia proportii. Pe teren, în repriza secundă a fost o singur echipă, Corona, care în scurt timp face o diferenţă insurmontabilă, 11 goluri, 11-22 (45)! Nici un moment în această parte a meciului nu s-a pus problema unui alt învingător decât echipa de sub Tâmpa. Pe final, scorul ajunge la cea mai mare diferenţă, 14 goluri (58), 18-32, diferenţă cu care s-a încheiat şi partida. Banca tehnică braşoveană a trimis în teren toate jucătoarele, iar dintre acestea numai două jucătoare nu au marcat. Pentru braşovence urmează o bine meritată săptămână fără meciuri, următoarea partidă fiind programată pe 25 mai, la Baia Mare, ca prima etapă a returului, dar şi ca o revanşă după înfrângerea din meciul tur.