Maghiarii, egal din nimic, „tricolorii” plătesc tribut mentalităţii păguboase

Au marcat: Rusescu (44), respectiv Dzsudzsak (82)
România: Tătăruşanu - Chiricheş, Goian (Gardoş ‘5), D. Grigore, Raţ - Hoban, Pintilii - Maxim (Stancu ‘84), Chipciu, Sânmărtean (Tănase ‘66) - Rusescu. Antrenor: Victor Piţurcă
Ungaria: Kiraly - J. Varga, Juhasz, Korcsmar, Kadar - A. Elek, Stieber - Lovrencsics (Simon ‘63), Gera (Tozser ‘77), Dzsudzsak - Szalai. Andtenor: Pal Dardai.
Cartonaşe galbene: Hoban ‘18, Gardoş ‘32, Grigore ‘80, Chipciu ‘90, Raţ ‘90+2 / Gera ‘26, Varga ‘51, Juhasz ‘69, Kiraly ‘86, Korcsmar ‘90+1, Tozser ‘90+2.
Arbitru: William Collum, ajutat la cele două linii de William Conquer şi Graham Chambers (toţi din Scoţia).

Ai noştri au început bine partida cu Ungaria din Grupa F a preliminariilor Euro 2016! Sânmărtean i-a pasat excelent lui Raţ, acesta a centrat pentru Rusescu, dar ungurii au îndepărtat pericolul.Goian nu a prins decât patru minute din meciul de pe Arena Naţională: a ieşit accidentat si a fost inlocuit cu Gardoş. Maxim a semnat prima ocazie a României. Cel mai bun tricolor în prima repriză, Sânmărtean le-a ascuns în câteva rânduri mingea maghiarilor. Oaspeţii au reuşit să marcheze după o fază fixă, dar reuşita a fost anulată corect pentru ofsaid. Golul tricolorilor a venit chiar înainte de pauză. Lucian Sânmărtean l-a găsit excelent pe Raţ, care a centrat pentru reluarea imparabilă a lui Raul Rusescu. Atacantul Stelei şi-a trecut în cont primul gol pentru naţională. România a fost cu totul altă echipă în repriza a doua, din păcate. Fără Sânmărtean, schimbat în minutul 67, tricolorii s-au retras, iar oaspeţii au profitat imediat. Rusescu a mai marcat o dată, din ofsaid însă, iar reuşita sa a fost anulată.Cu 8 minute înainte de final, Ungaria a egalat, după ce căpitanul Dzudzsak a transformat o lovitură liberă, cu largul concurs al portarului Tătăruşanu, care a plonjat târziu. Meciul putea să se termine urât pentru cei 50.000 de români din tribune. Nikolic a ratat o mare ocazie în minutul 87. A fost 1-1 pe Arena Naţională, iar România a acumulat patru puncte în Grupa F a preliminariilor pentru Euro 2016. Din păcate, psihologia fotbalistului român nu s-a dezminţit nici acum. După o repriză foarte bună, în care maghiarii au fost sufocaţi, după gol, a urmat retragerea deliberată, una ce în final avea să se dovedească păguboasă. Să sperăm că prostia va fi repartată miercuri şi „tricolorii” vor câştiga în Finlanda!