HOCHEI

„Lupii” vor întâlni UTE în sferturile Erste Liga

Autor:

Publicat la 13 februarie 2018

În weekendul trecut s-au încheiat meciurile din grupa 5-9 a Erste Liga, Corona Wolves Braşov încheind neînvinsă această fază a campionatului, cu 8 victorii, dintre care 7 în timpul regulamentar şi una după prelungiri.
Luni, la Budapesta s-a desfăşurat şedinţa Erste Liga, care a stabilit programul primei faze a play-off-ului, sferturile de finală.
Astfel, „lupii” au fost evitaţi de primele trei clasate, urmând a întâlni UTE, primele două partide fiind programate în Ungaria, pe 20 şi 21 februarie, iar următoarele două la Braşov, pe 24 şi 25 februarie.
Se va juca după sistemul „cel mai bun din şapte partide”.  „În această competiţie şi în această fază orice adversar este dificil. Agreez, totuşi, că jucăm cu UTE. Se pare că ei nu trec printr-o perioadă fastă, manifestă o lipsă de formă şi, totodată, sper că noi vom continua parcursul bun, să jucăm la fel de bine, cum am făcut-o în ultimele meciuri”, a spus Emilian Cernica, preşedintele secţiei de hochei de la Corona.
Celelalte dueluri din sferturile Erste Liga sunt Dunaujvarosi – SC Miercurea Ciuc,  DVTK Jegesmedvék – Fehervar Titanok,  MAC Budapesta – Ferencvaros.