HOCHEI - LIGA MOL

„Lupii” şi-au luat revanşa cu Debrecen, după înfrângerea cu Ujpest

Autor: Ciprian TAMPA

Publicat la 25 noiembrie 2014

După un început de partidă soldat cu eliminarea din meci a lui Juhamatti Hietamaki, „lupii” s-au mobilizat şi ne-au oferit un spectacol de zile mari. Prima repriză, încheiată cu scorul de 2-0 (Arpad Mihaly -  min. 6:31 şi Richard Filip - min. 11:40), a oferit spectatorilor un sentiment de deja-vu. În meciul de azi însă Corona Braşov Wolves a reuşit să ţină de scor şi mai mult, a mărit diferenţa înscriind încă 3 goluri în repriza a doua (Martin Saluga - min. 22:39, min. 38:58;  Tivadar Petres - min. 24:10). Repriza a treia a debutat cu un gol înscris de Debreceni HK (min. 44:33) însă diferenţa de 5 goluri a fost rapid restabilită de Mihaly Arpad care după fix un minut (min. 45:33) a înscris al şaselea gol al Braşovului. Al şaptelea şi ultimul gol al partidei a fost înscris de Martin Saluga în min. 56:25. Scor final Corona Braşov Wolves - Debreceni HK, 7-1.

Oaspeţii recunosc superioritatea Coronei
„Adversarul nostru de azi a fost mult mai puternic, acest lucru este reflectat şi de scor. La începutul meciului am avut un avantaj mare, o penalizare totală de 7 minute ce ne-a adus în situaţia de superioriate numerică de care nu am reuşit să profităm. Dacă am fi reuşit să înscriem atunci, sunt convins că meciul ar fi avut un alt rezultat final.  Echipa noastră a depus mult efort în meciul de ieri, cu Miercurea Ciuc, iar acest lucru s-a resimţit azi în jocul băieţilor mei. Am jucat cu 3 linii, 3 dintre jucătorii principali fiind accidentaţi, la fel şi portarul principal prin urmare azi am jucat cu echipa de tineret”, a declarat antrenorul oaspeţilor, Mukhin Evgeny.

Victorie clară, fără dubii
„Am avut un început de meci dificil, cu 7 minute pe banca de pedepse însă am reuşit să ne descurcăm foarte bine şi să controlăm situaţia. Astfel am înscris primul gol după primele 6 minute ale meciului, iar apoi din nou am înscris în situaţie de superioritate numerică. Din acel moment jucătorii au prins încredere şi au controlat jocul până la final. Diferenţa de nivel dintre cele două echipe, din acestă seară, a fost evidentă pe tot parcursul meciului. Am avut o apărare bună şi un portar bun şi de asemenea am fost martorii unor goluri extraordinare. Am apreciat disciplina de care au dat dovadă băieţii azi. Aceasta este atitudinea corectă şi un astfel de comportament ne va aduce victorii şi în viitor. Fără disciplină, în faţa unei echipe mai puternice, cum este şi Debreceni HK, poţi pierde foarte uşor. Azi însă nu s-a întâmplat acest lucru şi mă bucur că jocul băieţilor mei este din ce în ce mai calitativ. Meciul de azi ne-a aparţinut în totalitate, fără niciun dubiu”, a spus şi omologul său său de la Corona, Jerry Andersson.