RALIU

Lucien Hora a câştigat Marele Premiu al Oraşului Braşov

Autor:

Publicat la 10 iunie 2014

Deşi norii şi-au făcut apariţia în repetate rânduri deasupra Braşovului, ploaia nu a căzut peste traseul de pe Drumul Poienii, care a găzduit cea de-a doua etapă a Campionatului Naţional de Viteză în Coasta Dunlop. În faţa numeroşilor spectatori, Lucien Hora (Lola B99/50) a câştigat Marele Premiu al Oraşului Braşov, adjudecându-şi victoria în ambele manşe de concurs. Pe a doua treaptă a podiumului a urcat Ovidiu Zaberca, iar pe cea de-a treia Paul Andronic, după o frumoasă bătălie pentru locul secund. „M-am simţit excelent în acest weekend,“ a declarat Lucian Hora. „Anul trecut eu am avut probleme tehnice de aceea i-am zis lui Horaţiu că ştiu cum se simte şi că trebuie să treacă peste acest episod“, a aduagat pilotul reşiţean. La debutul pe noul Ferrari 458 Challenge, Horaţiu Ionescu Cristea s-a aflat pe parcursul întregului weekend pe una din primele două poziţii în clasamentul timpilor şi era marele favorit la locul secund. O problemă electronică la cutia de viteze, care nu permitea cuplarea primei trepte, nu i-a dat posibilitatea pilotului bucureştean să ia startul în prima manşă de concurs. În lipsa acestuia, bătălia pentru al doilea loc a fost extrem de interesantă, mai puţin de 3 zecimi despărţindu-i pe Lucian Răduţ (Mitsubishi Lancer EVO VIII), Ovidiu Zaberca (Mitsubishi Lancer EVO 8.5) şi Paul Andronic (Mitsubishi Lancer EVO IX) după prima urcare. Cu 2:25.221 în cea de-a doua manşă de concurs, Ovidiu Zaberca a reuşit să îşi învingă rivalii şi să obţină al doilea loc în clasamentul etapei, în faţa lui Paul Andronic, clasat pe 3. Lucian Răduţ a trebuit să se multumesca doar cu locul patru în clasamentul OPEN şi cu podiumul grupei H. Unul dintre marii absenţi ai zilei de duminică a fost Daniel Onoriu. Acesta a abandonat în prima zi după ce motorul maşinii sale s-a spart. Deşi fără miza din punct de vedere al clasamentului, Horaţiu Ionescu Cristea a reuşit să ia startul în cea de-a doua manşă de concurs, obţinând cel mai bun timp al weekend-ului la grupa H, 2:24.596. Cel de-al doilea Ferrari 458, pilotat de Armando Battocchi, a venit pe locul 5, în faţa lui Edu Stan (Subaru Impreza). Battocchi şi-a adjudecat victoria în clasamentul automobilelor cu 2 roţi motrice. Acesta a fost urmat de Mircea Pădurean (VW Golf 4) şi de Marius Petre (Skoda Fabia). Napoca Rally Academy a participat cu aproape întreg efectivul la Marele Premiu al Oraşului Braşov, având ca scop principal testarea în condiţii de asfalt înainte de Transilvania Rally. Grupa N a reprezentat duelul generaţiilor în familia Tempestini, cei doi clasându-se pe primele două poziţii ale clasamentului. De această dată, Marco Tempestini (Ford Fiesta R5) a fost mai rapid decât juniorul Simone (Peugeot 207 S2000). Cei doi au fost însoţiţi pe podiumul grupei de Adrian Ionescu (Mitsubishi Lancer EVO IX). Un duel frumos am avut pe parcursul întregului weekend şi în fruntea grupei A, acolo unde Adrian Iliescu (Mitsubishi Lăncer EVO IX) l-a învins pe Cosmin Dragnea (Mitsubishi Lancer EVO VII). Pe locul 3 a încheiat George Creţu (Mitsubishi Lancer EVO VI). Simone Tempestini a fost cel mai rapid pilot al categoriei rezervate juniorilor, iar Mihai Beldie, la volanul unui BMW 120d, a reuşit cel mai bun timp cu o maşină diesel. Mihai Manole a câştigat lupta debutanţilor, surclasându-i pe Sebastian Stănescu şi pe Andrei Degeratu. Două maşini BMW au câştigat grupele „istoricelor”. Gunther Graef l-a învins pe Cătălin Cedric Ghigea şi pe Marian comsa în categoria I1, iar Eduard Tontsch s-a clasat în faţa lui Dan Spuderka şi a lui Costin Ganescu la I2.

Sursa foto: Cătălin Caciuc