SCRIMĂ

Locul 3 pentru cadetele Coronei la Campionatul Naţional de floretă pe echipe!

Autor: Petra VÂRLAN

Publicat la 23 noiembrie 2021

Rezultat excelent pentru tinerele sportive de la CSM Corona Braşov, care s-a situat pe poziţia a treia la Campionatul Naţional de floretă pe echipe. Formaţia de cadete a Coronei a fost alcătuită din: Enya Male, Alexandra Olaru, Denisa Pescăruş şi Sonia Tighinean.
Echipa care a reprezentat Braşovul la această competiţie a concurat alături de ACS Floreta Timişoara, ACS Spadasinii Argeşeni Piteşti, CSA Steaua Bucureşti, CSŞ Triumf Bucureşti şi CSTA Bucureşti.
CSA Steaua a câştigat titlul naţional, pe locul secund s-a situat CSTA Bucureşti, iar locul 3 a fost ocupat de CSM Corona Braşov, după ce a învins ACS Floreta Timişoara (45-41).
„Este un rezultat valoros, având în vedere ca o componentă de bază a echipei noastre, Darra Cişmaş nu a participat la concurs, din motive medicale. Felicit echipa medaliată cu bronz, formată din Male Enya, Olaru Alexandra, Tighinean Sonia, Pescăruş Denisa”, a declarat Matei Piukovici, antrenor coordonator la secţia de scrimă Corona Braşov.
Enya Male şi Darra Cişmaş au câştigat primele două locuri la Cupa României la floretă U15 în această toamnă. Antrenorii sportivelor sunt Matei Piukovici şi Dorin Moraru.