Editia 8133 - 01 mar 16:26

Lionel Messi şi Jordi Alba s-au accidentat

Autor:

Publicat la 22 sepembrie 2023

Inter Miami a primit o lovitură în ultimul meci din MLS, după ce atât Lionel Messi, cât şi Jordi Alba s-au accidentat. Cei doi au părăsit terenul în prima repriză a duelului cu Toronto, câştigat în cele din urmă de trupa lui David Beckham cu scorul categoric de 4-0. Lionel Messi a revenit pe teren pentru Inter Miami, după ce a ratat precedentele două partide, ca urmare a faptului că a fost menajat de antrenorul americanilor, după ce a revenit de la echipa naţională. Lionel Messi a început ca titular duelul cu Toronto. Însă, în minutul 37, starul argentinian a cerut schimbare, ca urmare a unei accidentări suferite. Cu două minute înainte ca Messi să iasă de pe teren s-a accidentat şi Jordi Alba. Imediat după ce starul argentinian a ieşit de pe teren, cei de la Inter Miami au transmis un scurt mesaj, prin care anunţă că Messi va fi supus mai multor examinări medicale, pentru a se stabili exact gravitatea accidentării. „Lionel Messi se îndreaptă către tunel, pentru a efectua mai multe teste medicale. Se va stabili mâine cu ce problemă se confruntă. Să sperăm că nu este nimic serios”, au anunţat cei de la Inter Miami, pe Twitter. De asemenea, după victoria cu Toronto, şi antrenorul lui Inter Miami a oferit declaraţii despre accidentările suferite de Jordi Alba şi Lionel Messi. Gerardo Martino a dezvăluit că cei doi nu vor fi în lot pentru următoarea partidă. „Vedem de la o zi la alta, vom aştepta rapoartele medicale, vor fi monitorizaţi şi vom lua deciziile potrivite. Cu siguranţă, nu vor fi disponibili pentru meciul de duminică (n.r. – cu Orlando City). În ceea ce îl priveşte pe Messi, este o recidivă la o accidentare mai veche care îl deranjează”, a declarat Gerardo Martino.