Editia 8171 - 26 apr 04:50

LIGA III- PREGÃTIRI: Prima victorie a Coronei din pregătiri

Publicat la 27 februarie 2012

Chimia Brazi - Corona Brașov 0-1 (0-1) Terenul sintetic din Izvorani. A înscris Elek (min, 28). Corona: Marc-Martac, Potecu, Ștefan, Avram-Chirciu, Vlad Munteanu, Mihai Stere, Istrate- Elek, Ene (repriza I-a)

LIGA III- PREGÃTIRI: Prima victorie a Coronei din pregătiri Chimia Brazi - Corona Brașov 0-1 (0-1) Terenul sintetic din Izvorani. A înscris Elek (min, 28). Corona: Marc-Martac, Potecu, Ștefan, Avram-Chirciu, Vlad Munteanu, Mihai Stere, Istrate- Elek, Ene (repriza I-a). Dărăbanț-Sfrijan,Potecu (70 Stanciu), Dămoc, Câmpean-Postolache, Vlad Munteanu, Mitran, Marcăș-Ion Coman, Marinescu (repriza a II-a). Antrenor: Dan Bona. ”A fost cel mai bun joc din interseszon, iar victoria asupra unei formații de prim rang din seria a III-a,unde se află în luptă pentru promovare în liga a II-a, o confirmă ”,ne-a relatat antrenorul Dan Bona la revenirea de la Izvorani. În afara golului înscris de Elek, după o centrare a lui Chirciu de pe flancul drept, brașovenii au mai avut în prima repriză un balon trimis în bară de Istrate precum și alte două ocazii clare ale lui Elek și Martak. La reluare, Marinescu a avut trei posibillități de a marca, dar de fiecare dată le-a irosit. Următorul meci al Coronei se va disputa sâmbăta viitoare pe terenul sintetic de la Tg.Mureș, în compania formației locale FCM II. Corona nu i-a putut folosi pe Lita și Leonte, ușor accidentați, iar Sătmar a solicitat să se transfere la ehipa Național Sebiș, unde deja se află în pregătiri. Ratări copilărești, scor strâns Unirea Tărlungeni- FCM II Tg.Mureș 1-0 (1-0) Terenul sintetic ICIM. A înscris: Tatarciuc (min, 22). Unirea: Bunduc - Vlăsceanu, Emil Popa,Tatarciuc, Kovacs Toderașcu, Brujan, Iaru, Pricop- Sorin Marin, Liviu Niculaie (repriza I-a). Au mai evoluat: Ticușan, Pintea - Mihalcea, Căpățână, Adrian Popa, Crețulescu, Tuțu, Codrin Airinei, Zaharia, Gerotă, Cojocaru, Turcu. Antrenor: Gyorgy Balint. Unirea a evoluat într-un meci revanșă cu formația secundă a lui FCM Tg.Mureș, pe terenul sintetic de la stadionul ICIM din Brașov. Uniriștii au avut meciul la discreție, au dominat întrega partidă dar au înscris o singură dată în min. 22 prin Tatarciuc care a reluat cu capul din 7 m,balonul venit din cornerul executat de Sorin Marin. Scorul puta fi mult mai consistent, dar s-a ratat ca în curtea școlii. În prima repriză Sorin Marin a trimis cu capul în bară, Liviu Nicolaie a fost blocat în 6 m, de alte două ori Pricop a ratat de aproape. La reluare Zaharia și Crețulescu au fost cei care nu au reușit să bage mingea în ațe. Unirea a mai reușit un transfer prin inregimentarea lui Þuțu de la FC Brașov. Gyussy Balint a declarat: ”Am avut meciul la discretie,dar ce este mai inportant este faptul că nu am primit gol, echipa respectând indicațiile în defensivă”. În această săptămână se caută un adversar cu un teren bun,pentru un nou amical, pentru că reluarea campionatului este foarte aproape.