Editia 8166 - 19 apr 15:52

LIGA I: CFR nu se regăsește, după „corecția” din Ligă, a bătut-o și Oțelul!

Autor: Dan VINTILÃ, Buna Ziua Braºov

Publicat la 04 martie 2013

Runda a XXI-a a a început cu meciul echipelor aflate în josul clasamentului, Gloria și Ceahlăul. Meciul poate fi considerat ca unul dintre cele mai slabe din istoria ultimilor ani ai ligii întâi

LIGA I: CFR nu se regăsește, după „corecția” din Ligă, a bătut-o și Oțelul! Runda a XXI-a a a început cu meciul echipelor aflate în josul clasamentului, Gloria și Ceahlăul. Meciul poate fi considerat ca unul dintre cele mai slabe din istoria ultimilor ani ai ligii întâi. Două echipe care cândva, nu de mult, erau printre protagonistele „cooperativei”. Steaua a făcut ultima pregătire cu public înaintea meciului din optimile Europa League cu Chelsea. Au învins clar, rămânând singura formatie din campionat fără punct pierdut pe teren propriu. L-a pierdut în schimb pe Cristi Tănase care a luat din nou „roșu” , urmat și de Pleșca de la oaspeți pe final. Constănțenii nu au mai avut aceași vigoare cu care a început în toamnă campionatul și au remizat cu ce a mai rămas din echipa „Șepcilor roșii”. Duelul ultimelor două campioane, a revenit surprinzător Oțellului, în Gruia, ca un bun venit lui Petre Grigoraș, care de astăzi preia echipa de pe malurile Dunării. Meci nul ca și scorul Gloria Bistrița - Ceahlăul Piatra Neamț 0 - 0 „Cenușăreasa” ediției, Gloria Bistrița și nemtenii de la Ceahlăul se află în situații deosebit de dificile, gazdele pe ultimul loc cu șanse minime de salvare, iar nemțenii la numai un punct peste linia de departajare. Elevii lui Nae Manea și Costel Enache au arătat partea urâtă a fotbalului, așa cum nu trebuie să se joace. Ultima repetiție pentru Chelsea Steaua - Gaz Metan 3-0 (1-0) Au marcat: Ștefan Nikolici (35), Mihai Pintilii (72 și 88-pen.) Cartonașe roșii: Cristi Tănase min. 44 / Răzvan Pleșca min. 87. Steaua și-a respectat statutul de lider al editiei și de invincibilitate pe propriul teren învingând la scor formația medieșeană. Meciul a avut ritm, au fost faze la ambele porți. Nikolici profită de neglijenta lui Buzean și să-l execute de aproape pe Plesca pentru 1-0. Cu toate că întreaga repriză secundă Steaua a evoluat în inferioritate numerică, a controlat jocul și a mai marcat de două ori în minutele 72 și 88, ultimul din penalti. „Puștimea” și-a mai trecut o remiză în cont Viitorul Constanța - Universitatea Cluj 1-1 (0-0) Au înscris: Aurelian Chițu (64) / Viorel Dinu (49-pen.). Puștimea din grădina lui Gică Hagi pornea favorită în disputa cu ce a mai rămas din echipa clujeană, dar Ionel Ganea a reușit să formeze un lot cu care să încerce ceva. După o primă repriză echilibrată, în care ambele echipe au avut puține ocazii de a marca, la reluare, în min. 48 Mladen de la gazde îl faultează pe Viorel Dinu iar penaltiul este transformat cu precizie de cel faultat. Constăntenii reușesc egalarea în min, 64 când Chițu reia în gol pasa lui Toșca, 1-1. Duelul ultimelor două campioane CFR 1907 Cluj - Oțelul Galați 0-1 (0-1) A marcat: Gabriel Paraschiv (min. 7). Cartonaș roșu: Godemeche (CFR) min. 90+1 pentru 2 avertismente. „Oțelarii” și-au recuperat punctele pierdute în etapa inaugurală a returului când au pierdut acasă în fața Petrolului. Aceștia și-au pus amprenta pe joc încă din start când Gabi Paraschiv a ratat intervenția (4), pentru a se răzbuna trei minute mai tîrziu când la centrarea lui Astafei trimite o torpilă la vinclu din 15 metri, 0-1. În continuare gazdele își fac tot mai mult prezența în careu, au avut și o bară (Rada- 19) sau un șut periculos (Deac- 25), dar golul egalizator tot nu apare. Aceleași aspecte se produc și în repriza secundă, dar tot fără rezultat.