Civitas Făgăraş -  Fortuna Poiana Câmpina 0-1 (0-1)
A înscris:
M.Marin (1)
Civitas: Morariu - Mădulărea, Stanciu, Sârghie, Onciu - Jakab (46 Cocan), Săndei - Damian (55 Maxim), Neamţu, Colarez - Streza (70 Manole). Antrenor, Nicolae Văduva.
Eliminare: portarul Morariu (55) pentru henţ în afara careului.

Nici nu începuse bine meciul şi oaspetii aveau deja 0-1! Marin a reluat cu capul în plasă un balon centrat din corner. În continuare făgărăşenii au fost mai insistenţi în atac, au avut unele acţiuni din care se puteau marca goluri pentru cel puţin a se egala situaţia pe tabelă. Streza a trimis cu capul de la 6 metri peste poartă (10), apoi Colarez a executat o lovitură liberă pe care portarul oaspeţilor a scos-o cu dificultate în corner (21). În întreaga primă repriză, oaspetii nu au avut o altă actiune periculoasă pe poartă, cu excepţia golului. În min. 55 portarul Morariu este sacţionat de arbitru pentru că ar fi jucat balonul cu mâna în afara careului, aspect pe care gazdele l-au contestat, fără efect. Eliminarea a dus la introducerea lui Maxim în poartă, acesta înlocuindu-l pe mijlocaşul Damian. Pe final de meci gazdele au mai avut alte două oportunităţi de a marca irosite de Colarez, şut de aproape pe lângă poartă (70) şi în al doilea minut de prelungire, când Neamţu de la 8 metri a trimis balonul pe lângă poartă.

Podiumul a rămas neschimbat
Din celelalte  rezultate ale rundei a X-a, penultima a turului de campionat, se remarcă egalul celor din Zagon la Bradu şi mentinerea acestora pe  podium. Derbyul rundei a avut loc la Târgovişte între primele două clasate care au terminat la egalitate, Piteştiul conducând în continuare în clasament datorită unui gol  în plus. Păpăuţi a reuşit a treia victorie, care o propulsează până pe locul 8 al clasamentului. După consumarea ultimei runde a turului, ce va avea loc vinerea viitoare, campionatul va continua cu alte trei etape.

Rezultatele complete ale rundei
Chindia Tărgovişte - SCM Piteşti 1-1 (1-1). Călin (32)/Drăgan (26); Atletic Bradu - FC Zagon 2-2 (1-0), Ruţă (15), Căldăraru (87-pen.)/Borbely (60), Mircescu (90); Urban Titu - Conpet Ploieşti 0-1 (0-0), Gafiţa (60); FC Păpăuţi - Avântul Reghin 2-1; FCM Câmpina - FCM Târgovişte 3-0.