Editia 8171 - 26 apr 09:57

LIGA A III-A PREGÃTIRI: Victoriile aduc victorii

Publicat la 05 martie 2012

FCM II Tg. Mureș - Corona Brașov 2-5 (1-3) Stadion Transil Tg.Mureș- teren sintetic. Au înscris pentru brașoveni: Istrate (15),Chirciu (20-pen.),Coman (30),Marinescu (75),Dămoc (90)

FCM II Tg. Mureș - Corona Brașov 2-5 (1-3) Stadion Transil Tg.Mureș- teren sintetic. Au înscris pentru brașoveni: Istrate (15),Chirciu (20-pen.),Coman (30),Marinescu (75),Dămoc (90). Corona: Tr.Marc-Martac, Ștefan, Potecu, Avram-Chirciu, Vlad Munteanu, Mihai Stere, Istrate - Ion Coman, Elek (repriza I-a). Dărăbanț, Livadariu, Dămoc, Măuță, Câmpean- Postolache, Sfrijan,Mitran,Marcăș-Marinescu, Ene (repriza a II-a). Antrenor: Dan Bona. ntetic al stadionului Transil pe o durată de 2 reprize a câte 60 de minute. Antrenorul gazdelor, fostul stegar Sandu Andrasi a fost de acord cu solicitarea gazdelor de a juca 120 de minute, fapt pentru care oaspeții i-au multumit. Meciul a fost la discretia brașovenilor, care au dominat partida cap-coadă, relațiile de joc s-au dovedit principala armă folosită de banca tehnică a Coronei. După primul sfert de oră, Istrate a ajuns în careul mic al gazdelor de unde a înscris un gol deosebit de frumos, cu călcâiul. Peste alte cinci minute, Ionuț Chirciu a transformat cu precizie o lovitură de la 11 m,pentru ca la prima jumătate de oră, Ion Coman să urce scorul la 3-0 cu un șut din 8 m. la colțul lung. Cu 10 minute înainte de pauză, gazdele, la prima acțiune mai periculoasă, a înscris din careu, 1-3. Tot gazdele sunt cele care marchează primele la reluare în minutul 70 dintr-un penalti. Finalul de meci a aparținut în continuare oaspeților care au mai înscris de două ori prin Marinescu, are a preluat balonul respins de portar la șutul lui Ene (minutul 75) și de Dămoc la un corner executat de Marcăș și recentrat de Sfrijan. Brașovenii nu i-au putut folosi pe Stanciu, Lita și Leonte cu ușoare accidentări. Corona va căuta în zilele următoare un adversar care să aibă un teren bun pentru un alt meci amical. Divizionara din eșalonul III imită echipa mai mare a Brașovului, cea a stegarilor, fiind neînvinsă în pregătiri,iar Dan Bona și Vasile Gherghe au un lot competitiv, valoros pentru categoria la care activează, anunțându-se încă de pe acum o echipă cu potențial a ligii secunde, unde cu siguranță va promova.