Editia 8171 - 26 apr 16:58

LIGA 2 - Elanul liderului, tăiat de ratări imense

Autor: Dan NEACSA, Buna Ziua Brasov

Publicat la 18 martie 2013

Corona Brașov - FC Maramureș 0-0 Stadion: Carpați. Teren moale. Timp rece. Spectatori: 400 Corona: Marc - Burlacu (74 Pastor), Forika, Dâlbea, Sorin Marin- Leonte, Munteanu, Manea, Horia Popa (66 Stanciu)-Ion Coman, B

Corona Brașov - FC Maramureș 0-0 Stadion: Carpați. Teren moale. Timp rece. Spectatori: 400 Corona: Marc - Burlacu (74 Pastor), Forika, Dâlbea, Sorin Marin- Leonte, Munteanu, Manea, Horia Popa (66 Stanciu)-Ion Coman, B. Marinescu (58 Ene). Antrenor, Daniel Bona. FC Maramures: Ștețca- Duruș, Faye, Istrofor, Cornea (16 Gego, 68 Bițiș)- Oltean, Chivoiu, Krausz, Achim- Deac (46 Schiller), Tănasă. Antrenor, Romulus Buia. Arbitru: Cristina Dorcioman (Câmpulung Muscel) Asistenți: Monica Rigo (Cluj), Speranța Popescu (București) Cartonașe galbene: Burlacu (23), Stanciu (82)/ Chivoiu (33), Schuler (55), Achim (63), Bichiș (81). Corona a început cu poftă de joc meciul contra maramureșenilor pitorescului Romică Buia. Vacanța parcă mult prea lungă și poziția de lider al clasamentului, au aruncat Corona peste adversar. Din păcate, mingea s-a încăpățânat să intre în poarta veteranului Ștețca. Când nu a mai putut el, s-au opus barele și nu o dată, de trei ori! Florin Manea, Dâlbea și Coman au fost ocoliți de șansă la acțiunile lor. A fost o repriză controlată total de brașoveni, fără ca acest lucru să fie reliefat și pe tabelă, adică acolo unde conta. S-au pus multe speranțe în repriza a doua, când se spera și în deschiderea scorului. Doar că stupoare, fotbaliștii lui Bona au ieșit timorați e la odihnă. Sau asta a dat de înțeles evoluția lor, una greoaie, bătrânicioasă și ușor de citit de adversar. S-a abuzat de mingi aruncte în față, în ciuda indicațiilor venite de pe margine de la Bona, care îndemna la calm, la începerea construcției din terenul propriu. Era minutul 60 și fotbaliștii Coronei se purtau de parcă erau prelungirile partidei. Bubuiau mingi în terenul advers, fără noimă și fără orizont. Chiar și Manea, mintea limpede de la mijloc a lăsat diplomația și rafinamentul de-o parte și a trecut și el la lansări spre vârfuri. Care vârfuri au fost pradă ușoară pentru masivii fundași centrali băimăreni. Nu știm, ne întrebăm și noi, oare pe un teren greu, mai ales după ce s-a văzut că „panzerele” Coman, Marinescu dau rateuri, să se fi încercat și cu „cavaleria” ușoară, Marcăș sau Chirciu? Bona a mizat tot pe jucători masivi, de forță, Ene și Pastor, care au fost vizibil incomodați de circumstanțele acestui meci. O singură ocazie, dar uriașă (88), atunci când Pastor a preluat la șapte metri de poartă, ușor stânga și a șutat puternic, dar spre „centura” de la „gunoaie”. La fel și oaspeții, cu o mare ocazie, salvată cu vârful degetelor de Marc, o a doua venind pe o greșeală de degajare a portarului brașovean. Dar ar fi fost prea mult, ținând cont că gazdele nu au marcat la ocazii clare, să fi pierdut meciul la rarele raiduri băimărene în terenul advers. O remiză care probabil l-a mulțumit pe Claudiu Niculescu, antrenorul Măciucii, care a plecat ieri de la stadionul Carpați cu un zâmbet ascuns în colțul gurii.