Editia 8170 - 25 apr 11:42

LIGA 1: „Stegarii” și imprevizibilitatea lor, ne-au mai făcut o dată fericiți!

Autor: Dan NEACªA, Bunã ziua Braºov

Publicat la 20 mai 2013

Pandurii Tg. Jiu - FC Brașov 2-3 (1-1) Spectatori: 4000. Au marcat: Dan Nistor (45+1), Ousman Vieira (50)/ Daniel Tătar (7), Iulian Popa (88), Ricardo Machado (90+3)

Pandurii Tg. Jiu - FC Brașov 2-3 (1-1) Spectatori: 4000. Au marcat: Dan Nistor (45+1), Ousman Vieira (50)/ Daniel Tătar (7), Iulian Popa (88), Ricardo Machado (90+3). Pandurii: Mingote - Rusu, Mamele, Vieira, Vlad- Anton, Nistor- Răduț, Ibeh (46 Voiculeț), Nicoară (63 Băcilă) - Matulevicius. Antrenor: Cristi Pustai. FC Brașov: Marinescu - Vagner (76 Enceanu), Oltean, Machado, Velayos-Tătar, Mateiu, Madeira, Iulian Popa- D. Dias (62 Buga), Danquah (46 Batin). Antrenor: Adrian Szabo. Arbitru: Cristi Balaj. Asistenți: Aurel Onița, Ciprian Danșa. Cartonașe galbene: Anton (11), Ad. Rusu (20 și 55), Nicoară (44), Nistor (76), Mamele (76), Răduț (87) / Tătar (25), Madeira (62), Machado (64), Batin (69). Eliminat: Adrian Rusu (55) pentru cumul de avertismente. „Stegarii” continuă să uimească liga 1. Victorie surprinzătoare la Tg. Jiu, adică acolo unde nu câștigaseră niciodată și paradoxal, au făcut-o acum când gazdele se și văd vicecampioni. Lucrurile au început minunat pentru băieții lui Adrian Szabo care au deschis scorul în urma unui șut ce a trecut printre picioarele lui Vieira și Mingote, marcator Tătar (7), 0-1. Zbuciumul gazdelor de după asaltul în urma căruia doreau egalarea, se putea materializa la mijlocul reprizei. Atunci gorjenii au obținut un penalty, Nicoară (mult prea fâșneț pentru Wagner) fiind faultat în careu. A bătut Anton, „specialistul” Pandurilor, dar Marinescu s-a arcuit și a respins din partea stângă, de lângă bară. Euforia paradei a durat puțin pentru că gazdele au fost în continuare la cârma partidei, „torturând” apărarea excelent condusă de Marinescu și „locotenenții” săi. Și când toată lumea aștepta odihna, Cristi Balaj a anunțat două minute peste timpul regulamentar. Chiar în primul, ai noștri au pierdut ușor balonul la mijlocul terenului, „vedeta” locală, Dan Nistor a preluat și a șutat de la 25 de metri. Mingea a întâlnit piciorul lui Oltean, care a deviat-o și s-a dus peste Marinescu, la colțul lung, 1-1. Actul secund a început cum nu se putea mai prost pentru brașoveni. Mai întâi Marinescu repară o ieșire la ofsaid hazardată a apărării, când Matulevicius a rămas singur cu portarul nostru, dar acesta a salvat. În aceeași fază a scos și Machado de pe linia porții, dar din cornerul rezultat, Vieira s-a înălțat și a marcat cu capul din șapte metri, 2-1. Se părea că totul e năruit, dar spre norocul Brașovului, a apărut nervozitatea lui Rusu, intrare urâtă asupra lui Popa și Balaj l-a avertizat a doua oară, arătându-i implicit cartonașul roșu (55). Au urmat treizeci de minute de noncombat, o jumătate de oră execrabilă, de care vrem să uităm cât mai curând. Bine, gazdele aflate în inferioritate, aveau tot interesul să se desfășoare latent, la trecerea timpului, dar nu am înțeles lipsa de reacție a brașovenilor. Nu s-a văzut nici o secundă omul în plus. Dar să sărim cele treizeci de minute și să trecem la final, unul de vis pentru Brașov. Iulian Popa a judecat foarte inteligent postarea defectuoasă a lui Mingote și a trimis direct pe poartă o lovitură liberă de la 30 de metri, lateral stânga, pe care toată lumea o vedea aruncată în careu. Mingea a lovit bara la colțul scurt și a intrat în poartă, 2-2 (88). Dar asta nu a fost tot. La ultima fază a meciului, Buga a centrat în mijlocul careului, Machado s-a înălțat și l-a lobat pe nefericitul Mingote, 2-3 (90+3). Rezultat care propune Brașovul pentru locul 7, în timp ce Pandurii mai au de transpirat pentru a se vedea vicecampioni.