Editia 8170 - 25 apr 19:29

LIGA 1: Omul în plus, favoare sau handicap?

Autor: Dan NEACªA, Bunã ziua Braºov

Publicat la 25 februarie 2013

Dinamo - FC Brașov 2-1 (2-0) Au marcat: Alexe (18 și 32-pen), respectiv Păun (60) Dinamo: Bălgrădean - Rus, Luchin, Dr. Grigore, Mușat (Axente) - Matei (Strătilă), Boubacar, C

LIGA 1: Omul în plus, favoare  sau handicap? Dinamo - FC Brașov 2-1 (2-0) Au marcat: Alexe (18 și 32-pen), respectiv Păun (60) Dinamo: Bălgrădean - Rus, Luchin, Dr. Grigore, Mușat (Axente) - Matei (Strătilă), Boubacar, C. Munteanu, Curtean - Dănciulescu (Nica), Alexe. Antrenor: Cornel Þălnar. FC Brașov: D. Mutu, Velayos, Oltean (B. Madeira), L. Munteanu, Cr. Ionescu - Viveiros (Păun), Dias, Mateiu, I. Popa (Machado) - Buga, Batin. Antrenor: Adrian Szabo. Arbitru: Marcel Bârsan. Începutul sezonului nu a prins Brașovul sub cele mai bune auspicii. Decizia Ligii de a începe mai repede campionatul a bulversat strategia lui Adrian Szabo, care își planificase stagiul din Antalya care ar fi fost urmat de finalizarea pregătirilor și intrarea în linie dreaptă la Brașov. Așa însă, echipa a venit cu cinci zile înainte din Turcia și oboseala arătată este evidentă. În plus, murmurele din vestiar, vizavi de anumite restanțe financiare, sunt și ele însemnate. Apoi, lipsa sosirii „cărților verzi” pentru Danquah și Guclu, jucători pe care Szabo s-a bazat meci de meci în Turcia, a însemnat o altă belea pe capul antrenorului. În fine, poate ar fi timpul să vorbim și despre fotbal. Pe o ceață de vorba ceea, „să rezemi bicicleta de ea”, cele două echipe s-au arătat dornice de fotbal. S-a renunțat la clasicele momente de tatonare și fiecare a încercat să se impună. Buga a tras tare din lovitură liberă, Bălgrădean a prins mingea după ce ricoșase din fundaș (5). Minutul următor, debutantul Sergiu Oltean a salvat de pe linia porții o minge iminentă de gol. A fost faza care a anunțat deschiderea scorului. În minutul 18 Mușat a centrat perfect de pe stânga, Dănciulescu a trimis spre poartă cu capul un balon deviat și de un fundaș brașovean, dar Mutu a respins miraculos. Miraculos, dar doar până la Marius Alexe care a reluat din șase metri în poartă, 1-0. Două minute mai târziu Mutu a salvat în fața autorului golului, iar în minutul 30 Oltean putea deveni eroul celor în galben. El a trimis cu capul la o palmă de bara din dreapta lui Bălgrădean după o centrare de pe dreapta. Și a venit faza care avea să decidă destinația celor trei puncte. Curtean l-a „luat la mână” cum se spune pe Velayos la o fază cum sunt cu zecile într-un meci, depășindu-l a intrat periculos în careu. Viveiros nu a avut altceva mai bun de făcut și l-a faultat. Penalty dictat de Bârsan și transformat de Alexe, 2-0 (32). Și asta nu a fost tot, Bârsan a crezut de cuviință că se poate remarca și el și la un fault a lui Munteanu asupra aceluiași Alexe, în lateral, a dat fault și eliminare pentru căpitanul „nostru” Cristi Munteanu, când de fapt dinamoviștii cereau un ...„galben” pentru atacul nesportiv. O repriză slabă făcută de brașoveni în ambele faze, cu un scor totuși puțin forțat. În fine, pentru repriza a doua ne pregăteam de tot ce opoate fi mai rău. Aveam în față spectrul primei reprize, cu un joc gri, la ce ne puteam aștepta în a doua parte la 0-2 și cu um în minus? Nu știam că Georgian Păun voia să le demonstreze dinamoviștilor că nu i-au dat mai multe șanse. Prima dată a redus din handicap șutând din dreapta și mingea s-a dus în plasă, e drept, și cu sprijinul lui Grigore, 2-1 (60). În minutul 78 puteam asista la o minune. Pe fondul degringoladei lui Dinamo (fie vorba între noi, o echipă de bătut aseară), Batin a inițiat o acțiune pe dreapta, a trimis un șut centrare la capătul celălalt aflându-se Păun, care din păcate a nimerit doar bara. O repriză secundă infinit mai bună pentru băieții lui Szabo, în ciuda handicapului unui om. Sau poate aceea a fost motivațiaîn plus. Finalul a găsit Dinamo fără copii de mingi, goniți pentru ca brașovenii să nu mai repună rapid mingea în joc, dovadă că omul în plus pe care l-au avut, mai mult i-a încurcat.