Editia 8170 - 25 apr 18:38

LIGA 1: Clujenilor le priește Brașovul, n-au pierdut nici aseară

Autor: Dan NEACªA, Bunã ziua Braºov

Publicat la 14 mai 2013

FC Brașov - CFR Cluj 0 - 0 FC Brașov (antr. Adrian Szabo): Marinescu - Velayos, Machado, Oltean, Ionescu - Mateiu, Madeira – Popa (74 Danquah), Dias (40 Păun), Viveiros (87 Tătar)- Buga

FC Brașov - CFR Cluj 0 - 0 FC Brașov (antr. Adrian Szabo): Marinescu - Velayos, Machado, Oltean, Ionescu - Mateiu, Madeira – Popa (74 Danquah), Dias (40 Păun), Viveiros (87 Tătar)- Buga. CFR Cluj (antr. Eugen Trică): Felgueiras - Ivo Pinto, V.Maftei, Piccolo, Camora - Sare, Muniru (68 Vass)- Deac, Rui Pedro (89 Bielanovici), Maah – Weldon (78 Rada). Arbitru: Marcel Bârsan. Asistenți: Valentin Avram și Mircea Orbuleț (toți trei din București) „Finala” pentru locul opt a început alert, cu Buga (foto) amenințându-l pe Felgueiras (4), dar mai ales cu două contre clujene, Rui Pedro blocat de Olteanu (6) și Hora de Marinescu, „surpriza” din poarta Steagului (7). Oltean a dat emoții când a deviat o centrare clujeană, respinsă greu de portar (16). Clujenii, prin „careul” ofensiv Deac- Weldon- Hora- Rui Pedro au apăsat adânc apărarea brașoveană în prima jumătate de oră. Dincolo, la noi, în absența vitezistului Batin, „reținut” de gentleman agreement-ul dintre cele două cluburi, greul a căzut pe umerii lui Buga și Iulian Popa să țină Steagul sus, acolo, în ofensivă. Insuficient însă, impresia generală e că prima repriză, deși egală ca scor, a aparținut oaspeților, mult mai prezenți în terenul Brașovului. Dacă fotbalul a fost mai puțin prezent în acest mitan, în schimb Marcel Bârsan, arbitrul venit de la București, a ținut cu tot dinadinsul să se facă remarcat. Nehotărât, influențabil, a cam fluierat după ureche, din ce parte se striga mai tare. La pauză așadar, un 0-0 plictisitor, în contradicție cu startul meciului, unul alert care ne anunța o partidă animată. Repriza secundă nu a diferit prea mult de prima. Stegarii au cedat deliberat inițiativa clujenilor, convinși fiind că un punct e mai bun decât o înfrângere. Ocaziile la cele două porți au fost sporadice, clujenii fiind mai periculoși la fazele fixe, de regulă bine bătute de Deac. Brașovenii au avut o singură ocazie, dar mare, Mateiu a reluat cu capul, peste poartă după un corner (61). În replică, Rui Pedro, bine servit de Deac, a trimis mult peste poartă din șase metri (69). Intrarea lui Danquah a revitalizat jocul. La un minut de la intrare, a provocat eliminarea lui Maftei și a scos o lovitură liberă de pe linia de 16 metri. A bătut bine, dar Felgueiras ne-a mai arătat o dată de ce i se spune Super Mario și a respins. Au urmat zece minute în care nu s-a văzut că ai noștri au om în plus, clujenii exercitând același presing și dezvoltând acțiuni periculoase. Ultima acțiune periculoasă i-a aparținut lui Buga, în primul minut adițional, când a șutat sănătos, din întoarcere, dar Felgueiras a respins cu un reflex miraculos. Scor final, 0-0, rezultat „corect” din punct de vedere al celor întâmplate de-a lungul celor nouăzeci de minute. Și a mai trecut un sezon și FC Brașov nu a reușit să bată CFR-ul, asta și din „vina” fostului lor coechipier, Mario Felgueiras, foarte bun și aseară.