Editia 8171 - 26 apr 23:50

LIGA 1: Canonizați de Popa

Autor: Dan NEACªA

Publicat la 03 sepembrie 2012

FC Brașov - Gaz Metan Mediaș 3-1 (0-0) Stadion: Silviu Ploieșteanu. Spectatori: 2000. Au înscris: Iulian Popa (55 și 60), Paul Batin (90+2)/ Victoraș Astafei (48-pen

LIGA 1: Canonizați de Popa FC Brașov - Gaz Metan Mediaș 3-1 (0-0) Stadion: Silviu Ploieșteanu. Spectatori: 2000. Au înscris: Iulian Popa (55 și 60), Paul Batin (90+2)/ Victoraș Astafei (48-pen.). FC Brașov: Taborda - Velayos, Machado, L.Munteanu, Cr.Ionescu - Nuno Viveiros, Nasser (77 Mateiu), Tames, I. Popa (74 Păun)-Brata (50 Hadnagy), Batin. Antrenor: Ionuț Badea. Gaz Metan: Buchta - Zaharia, Frăsinescu, Markovici, Ciucă (72 Vukadinovici)-Tahar, Breeveld, Avram (46.Fl.Dan), Petre (64 Bawab)-Astafei, Llullaku. Antrenor: Cristi Pustai. Arbitru: Augustus Constantin (Rm.Vâlcea). Asistenți: Daniel Mitruț (Craiova), Vlad Bîrleanu (București). Cartonașe galbene: Taborda (46), Viveiros (65), Hadnagy (81)/Marcovici (54) Buchta (55), Breveld (84). Așa-i românul, vorba cântecului, până nu îi ajunge cuțitul la os, nu se răscoală. Așa și cu stegarii, după o repriză apatică, cu puține faze la poarta lui Buchta și un 0-0 cenușiu cu care s-a intrat la cabine, ne-am răspuns într-un fel de ce nu vin suporterii la meci. A trebuit să le cotropească medieșenii mai întâi terenul și apoi careul, ba mai mult, chiar să înscrie. Acțiunea perpendiculară pe poartă, viguroasă a lui Llullaku oprită în careu, regulamentar, spunem noi, fault și penalty, a zis Augustus Constantin, a dus la deschiderea scorului, Astafei transformând sigur, 0-1(48). Spectrul unei noi înfrângeri pe teren propriu, după eșecul urât cu Astra, parcă a dat pinteni în burta jucătorilor în galben. Deodată Menasel a învățat să dea pasă pe „gaură”, ca din senin Velayos a început să centreze perfect și incredibil, poate cel mai mic stegar, I.Popa a dat gol cu capul, 1-1 (55), la capătull unei faze de toată frumusețea. Culmea, dintre toți, cel mai supărat părea fi autorul golului căruia camerele de luat vederi i-au surprins în prim plan o avalanșă de înjurături. E drept, și-a dat seama de greșeală și cinci minute mai târziu, după ce a marcat un gol parcă mai frumos și mai valoros,2-1 (60) nu a reacționat la fel și s-a mulțumit doar cu aprecierile colegilor și ale tribunei pe care o gratulase mai devreme. În fine, geniilor li se mai permit mici ieșiri. Pustai și învățăceii lui se frecau la ochi și nu le veneau a crede, în cinci minute iluziile lor s-au făcut praf. Dintr-un meci pe care îl controlau destul de clar și în care conduceau pe tabelă, ajunseseră în corzi, să tânjească după egalare. Rezultat de care au fost aproape, la o mare ocazie a lui Astafei rezolvată de Taborda și colegii din apărare. Presiunea dinaintea finalului era tot mai mare, deciziile lui Augustus tot mai de neînțeles, iar brașovenii aveau nevoie disperată de victorie. În cele din urmă, prin minutul nouăzeci și ceva, ea avea să se contureze. Paul Batin a pus cizma pe gâtul Mediașului și a marcat cu un șut superb de la marginea careului, 3-1 (92), un gol pentru liniștea tribunei, dar mai ales a lor, a jucătorilor. Așa s-a scris istoria unui meci foarte greu cu un adversar dificil care joacă fotbal și pune probleme. O victorie care asigură liniștea la echipă aceste două săptămâni cât e întrerupt campionatul și care îi dă prilejul lui Badea să aducă cele două transferuri cu pregătirea la zi pentru că atât Păun cât și Dorinel Popa sunt doi fotbaliști ofensivi de care Brașovul are nevoie. În teren. Mulțumirile și regretele lui Badea La finalul meciului antrenorul Ionuț Badea avea zâmbetul pe buze după a doua victorie din această ediție de campionat, o victorie mult așteptată. ”A fost o victorie muncită, în ciuda faptului că a devenit o obișnuintă ca deschiderea scorului să se facă din penalti ca și în meciul cu Astra .Eu am convingerea că nici acum nu a fost penalti dar asta este o cu totul altă poveste. Personal regret că nu am închis jocul mai repede pentru că am avut multe situații de a marca.Mai avem nevoie de omogenizare și de a stabili unele concordante între jucători. Este o victorie importantă în fața unei echipe bune din prima ligă ce a avut o evoluție ascendentă în ultimile etape. Trebuie să ne continuăm acest parcurs și în etapele următoare”. Cristi Pustai nu își explică gafele jucătorilor săi. De partea cealaltă, antrenorul medieșenilor Cristian Pustai a declarat ”practic am pierdut meciul în cinci minute, păcat că am avut opțiunea pentru cele trei puncte, am condus jocul, am avut situații bune și la 2-1. Este rău că nu am avut maturitatea să câștigăm un joc care curgea în favoarea noastră. Sperăm ca în retur să ne revanșăm și să cucerim prima victorie din palmares în fața brașovenilor”. (D.V.)