Editia 8166 - 19 apr 00:49

LIGA 1: Brașovenii au contribuit și ei, dar în rol secundar, la „meciul campionatului”

Autor: Dan NEACªA , Bunã Ziua Braºov

Publicat la 09 mai 2013

Petrolul Ploiești - FC Brașov 6-4 (3-2) Stadion: „Ilie Oană”. Spectatori: 10 000. Au marcat: Hamza (7-pen.64), Marinescu (8,41), Alcenat (69),Grozav (86), respectiv Batin (18,34), Popa (55) și Mateiu (89)

Petrolul Ploiești - FC Brașov 6-4 (3-2) Stadion: „Ilie Oană”. Spectatori: 10 000. Au marcat: Hamza (7-pen.64), Marinescu (8,41), Alcenat (69),Grozav (86), respectiv Batin (18,34), Popa (55) și Mateiu (89). Petrolul ( antr. Cosmin Contra): Bornescu - Alcenat, Geraldo, Manasse, Guilherme - Hoban, L. Marinescu (76 Mustivar) - Boudjemaa, Hamza (85 Renan), Morar (58 Grozav) - Bokila. FC Brașov (antr. Adrian Szabo): D. Mutu - Velayos, L. Munteanu, R. Machado, Cr. Ionescu - Mateiu, Madeira - Viveiros (78 Tătar), Dias, I. Popa (57 Păun) - Batin (46 Buga). Arbitru: George Rădulescu (București).Asistenți: Florin Eduard (București) și Daniel Mitruți (Craiova). Presiune fantastică, creată de fanaticii suporteri ploieșteni încă înainte de primul fluier al arbitrului. Mirajul cupelor europene, după ani de zile în „întunericul” ligii secunde, a aprins imaginația suporterilor. E drept, investițiile în infrastructură, jucători și antrenori, impunea acest lucru. Dincolo, nici brașovenii nu erau te miri cine. Veneau după o serie de șapte meciuri fără înfrângere, ultimele trei jocuri însemnând tot atâtea victorii. Așadar, fără presiune și cu moralul ridicat. Dacă mai punem la socoteală atmosfera de aseară de la Ploiești, una de sărbătoare, în care te simțeai cu adevărat fotbalist, era normal să ne bucurăm de fotbal. Ne-ați prins, introducerea a fost scrisă înaintea meciului. Debutul a fost unul de coșmar pentru ai noștri. Nu era decât minutul 2 și Hamza Younes fusese deja busculat în careu de Mutu și apucase deja să și transforme penalty-ul, 1-0. Puțin mai târziu, Viveiros a trimis o minge simplă afară, balonul a ajuns dintr-un clinci la Marinescu, preluare simplă pe piept și șut la colțul scurt, 2-0 (8). Jenați, jucătorii lui Szabo au revenit în joc după golul lui Batin, șut frumos la colțul lung după o pasă primită de la Mateiu (18). Ba mai mult, tot Batin a făcut o cursă pe stânga și a scos la Viveiros care a șutat dezamăgitor cu stângul, mult peste poartă (27). Și totuși, Batin a amuțit frumoasa galerie când a egalat la o fază prelungită de atac a „stegarilor”, 2-2 (34). Nu a fost însă să fie scorul pauzei. Marinescu a luat o acțiune pe cont propriu și a șutat de la 20 de metri, iar Mutu a respins greșit în plasă, 3-2 (41). Repriza a doua a început halucinant. Petrolul, parcă împinsă de la spate de fanaticii săi suporteri, parcă s-a prăvălit peste brașoveni. Younes Hamza a ratat o ocazie uriașă și pe contraatac, stupoare, Brașovul a egalat. O cursă frumoasă, încheiată cu o centrare perfectă a lui Dias și Popa, venit lansat a trimis la rădăcina barei opuse, 3-3 (51). În minutul 62, Mutu s-a revanșat și a scos cu un reflex miraculos un șut deviat. Degeaba, presiunea uriașă a gazdelor de după golul egalizator la 3, a dat roade. Hamza, excelent servit de Bokila, a pus latul din patru metri, 4-3 (64). Bornescu își ține echipa în avantaj și salvează incredibil un „cap” din cinci metri. La poara cealaltă, minutul următor, din nou gol Petrolul. Alcenat a driblat scurt doi adversari și a trimis cu șpițul la colțul lung, lângă bară, 5-3 (68). Meci nebun, nebun, se joacă cu garda jos. „Găzarii” simt „miros” de sânge și faza următoare Bokila a trăznit transversala. Dar lucrurile erau departe de a fi clare. Grozav a marcat pentru 6-3 ((86) și Mateiu, golazzo, a închis tabela, 6-4 (89).