Editia 8170 - 25 apr 06:38

LIGA 1. Aseară am văzut și partea urâtă a fotbalului

Autor: Dan NEACSA, Buna Ziua Brasov

Publicat la 19 martie 2013

FC Brașov - Universitatea Cluj 0-0 Stadion „Silviu Ploieșteanu”. Spectatori. 400. FC Brașov (antr. Adrian Szabo): Mutu- Velayos, Machado, Cr

LIGA 1. Aseară am văzut și partea urâtă a fotbalului FC Brașov - Universitatea Cluj 0-0 Stadion „Silviu Ploieșteanu”. Spectatori. 400. FC Brașov (antr. Adrian Szabo): Mutu- Velayos, Machado, Cr. Munteanu, Cr. Ionescu- Viveiros (62 Tătar), Mateiu, Madeira (79 Danquah), I.Popa (57 Păun)- Buga, Batin. U Cluj (I.Ganea): Boșneag- Ciupe, Ninu, Rațiu, Turcu- Bucșa, A.Popa (60 A.Muzac) B.Apostu- Buleică, Borza (57 B.Apostu), Hidișan- V.Dinu ( 68 C. Dedu). Arbitru: Adrian Cojocaru (Galați) Asistenți: Fl. Ungureanu (București) și N. Megheșan (Târnava). Avertismente: Madeira, I.Popa/ Hidișan, A.Popa, Boșneag, Ciupe, Bucșa, Dedu, Ninu. Două echipe încărcate de istorie s-au întâlnit aseară într-un meci pentru partea mediană a clasamentului. Suporterii clujeni au arborat un banner care a marcat existența celor două grupări, dar și vechea prietenie dintre cele două galerii, „Șapcă roșie și stegar/ istorie spre centenar” Doar vreo 400 de temerari, dintre care vreo 50 de clujeni, au luat aseară calea stadionului pentru a vedea „Steagul” contra clujenilor pregătiți de făgărășeanul Ionel Ganea. Frigul a ținut spectatorii acasă, pe „Silviu Ploieșteanu” s-au încumetat să vină doar cei mai apropiați suporteri. „Stegarii” au început meciul în terenul advers, dar fără a fructifica în primele 20 minute dominarea teritorială. Abia apoi a fost întrebuințat și Boșneag, la șutul înșelător trimis de Cr. Munteanu, pe care l-a respins în corner (22). A fost un simplu foc de paie pentru că mai apoi s-a trecut din nou la acea rutină păguboasă, la încrâncenare inutilă, dublată de multă multă nechibzuință tehnică. Clujenii, clar chitiți să nu piardă, au încercat foarte puțin în ofensivă și de regulă au încercat poarta de la distanță. Repriza s-a încheiat așa cum a început, „albă”. Și în fluierăturile spectatorilor, dar nu atât pentru jocul slab prestat de favoriți, ci pentru decizia forțelor de ordine de a „lua” la bastoane un suporter recalcitrant. Începutul reprizei secunde nu a adus nimic nou, aceeași plictiseală învăluind goliciunea stadionului. Intrarea lui Păun a mai animat jocul, pleșuvul atacant, posesor al unei tehnici superioare, a creat panică printre clujeni. Oaspeții au pus probleme la o centrare bună a lui Raul Cipe și o lovitură de cap a ex brașoveanului Dedu, care a trecut de puțin peste poartă (76). Danquah a avut o ocazie rară, dar a șutat slab din șase metri, după care Dedu de la oaspeți a reluat frumos, pe spate, după o preluare elegantă pe piept. Cu două minute înainte de final, puținii „stegari”au înghețat și la figurat după șutul lui Buleică, la o palmă de gol. Finalul a fost tensionat, dar în cele din urmă meciul s-a încheiat nul, ca și jocul de altfel.