Editia 8170 - 25 apr 15:51

LIGA 1: Ai noștri slabi, slabi de tot!

Autor: Dan NEACªA

Publicat la 17 sepembrie 2012

Ceahlăul Piatra Neamț - FC Brașov 2-1 (1-0) Stadion: Ceahlăul. Spectatori: 4500 Au înscris: Gelu Velici (45),Bojan Golubovici (67) / Bruno Madeira (63) Ceahlăul: B

Ceahlăul Piatra Neamț - FC Brașov 2-1 (1-0) Stadion: Ceahlăul. Spectatori: 4500 Au înscris: Gelu Velici (45),Bojan Golubovici (67) / Bruno Madeira (63) Ceahlăul: B.Miron- Moreno, Cazan, Ichim, Rusu- Constantinscu, Achim, Monroy, Stana (68 Bădescu)- Velici (90+11 Tolimir), (90+9 Vițelaru). Antrenor: Costel Enache. FC Brașov: Taborda- Velayos, Machado, Munteanu, Cr.Ionescu- Nasser, Br,Madeira (84 Hadnagy)- Mateiu (72 Tameș), I.Popa ( 89 Enceanu), Păun- Batin. Antrenor: Ionuț Badea. Arbitru: Ovidiu Hațegan (Arad). Asistenti: Cristian Nica (Ploiesti), Bogdan Velicu (București). Cartonașe galbene: Monroy (31), Constantinescy (48), Cazan (70)/ Păun (90+5). Meciul a început într-o discreție totală, un studiu atent de ambele părți. Nemțenii s-au temut clar de adversarii lor, dealtfel nici nu au îndrăznit să se aventureze în terenul advers de teamă să nu fie surprinși de vreun contraatac rebel și ucigător. Au fost câteva sferturi de faze mai aproape de poartă. Lovitura de cap a lui Golubovic a trecut puțin peste poarta lui Taborda, mingea a fost ușor deviată (13), același Golubovic a reluat cu capul, mingea a fost reținută fără probleme de Taborda (16), lovitura de cap a lui Madeira a fost reținută de Miron (20), Ichim a dat pe lângă minge, însă Păun nu a profitat (27'). Acțiuni timide, fără determinare, un fel de hai să ne facem că atacăm. Brașovenilor le-ar fi convenit un punct, nemțenii mizau pe vreo sclipire a atacanților, lucru ce avea să se întâmple. În ultimul minut al primei reprise, un banal aut a adus mingea la Constantinescu, care cu toată opoziția lui Munteanu a centrat perfect pentru Velici, aflat la un metru de poartă.Acesta și să fi vrut nu avea cum să rateze și a trimis cu capul în plasă, 1-0. Incredibil cât de parșiv e fotbalul. O echipă care nu a trecut de șapte ori centru terenului, conducea după prima repriză pe tabela de marcaj. Probabil la pauză a fost iureș în vestiarul stegarilor, normal pe undeva, atitudinea aceasta anti joc nu face altceva decât să înregistreze insuccese. Reluarea meciului ne-a arătat o echipă brașoveană ușor schimbată în sensul că nu era mulțumită cu rezultatul afișat. Spre cinstea unora dintre ei, care nu s-au dus degeaba până la Piatra, au reușit egalarea. Pasă sclipitoare pe culoar a lui Batin, sprint și șut la colțul lung Bruno Madeira, 1-1 (63). Din nefericire reacția alor noștri de după gol e una la fel de temătoare și continuă să dea bătăi de cap. După gol, în loc să se urce pe adversari, care cu siguranță sunt cu moralul în suferință, ai noștri fuguța să apere poarta lui Taborda, marele visător din poarta Steagului. De somnolența lui a profitat Golubovici care a marcat din patru metri cu capul, după o excelentă centrare a aceluiași Constantinescu, 2-1 (67). Brașoveanul Marian Constantinescu. Adică un fotbalist care prinde meciuri de excepție mai mereu contra echipei orașului său. Nu o spunem cu reproș, omul își face treaba pentru cine îl plătește. Badea a mai încercat cu Tameș, cu Hadnagy, dar degeaba, anonimii Ceahlăului nu au mai fi putut fi învinși de conglomeratul etniilor sau a jucătorilor cu cariere de mult apuse din tabăra Brașovului. Și vine Vasluiul… Stegarii, post cu post TABORDA- greoi, visător, plus vechea sa meteahnă, ieșitul aiurea pe centrări. Acum a costat echipa. VELAYOS- a alternat momentele bune cu lipsa din joc și chiar cu lipsa responsabilității pe postul său, acolo pe unde Stana sau Constantinescu s-au făcut remarcați. MACHADO- dezordonat și haotic în intervenții a fost deseori depășit cu ușurință. MUNTEANU- încântător câteodată, „comisar” cu alte ocazii. La Piatra a jucat execrabil. În plus a irosit o minunăție de lovitură liberă de la 17 metri frontal când a șutat slab, pe jos, în zid. CR.IONESCU- și-a făcut treaba, nu a greșit, e unul din jucătorii care poate primi notă de trecere. NASSER- oare cât vom mai fi păcăliți cu acest jucător? MADEIRA- a marcat și s-a scos. Oricum nu fusese cel mai slab brașovean nici până atunci. MATEIU- a început bine, dar a fost și el înghițit de non combatul grupului. I.POPA- timid, discret, nu a reușit nici o acțiune de Doamne- ajută. PĂUN- două, trei acțiuni în care a dovedit că știe fotbal și îi place ce face. Totuși cu Ceahlăul, puțin însă și el. BATIN- nu a fost jucat ca atacant, trebuia să vină să își ia mingi. La una din faze a pasat minunat pentru Madeira care a marcat. TAMEȘ- am mai spus-o, un fost mare talent, care în alte vremuri ar fi ajutat echipa. Asta a fost însă demult. HADNAGY- a intrat târziu, dar a inițiat faze ce putea fi periculoase. Poate se impunea trimiterea lui în teren mai devreme. ENCEANU- a intrat trei minute, să se reacomodeze cu liga I.