Editia 8166 - 19 apr 10:16

LIGA 1: 2 x 3-1, sau altfel spus, șase puncte în două meciuri!

Autor: Dan NEACªA

Publicat la 03 decembrie 2012

Temeri pentru suporterii Brașovului înaintea partidei cu imprevizibilii puști deținuți de regele fotbalului românesc, Gheorghe Hagi. Se spune că e greu să câștigi două meciuri consecutive pe teren propriu și cum stegarii veneau după un succes răsunător în dauna celei mai în formă echipe a momentului, Steaua, cu atât mai mari erau emoțiile pentru acest joc

LIGA 1: 2 x 3-1, sau altfel spus, șase puncte în două meciuri! Temeri pentru suporterii Brașovului înaintea partidei cu imprevizibilii puști deținuți de regele fotbalului românesc, Gheorghe Hagi. Se spune că e greu să câștigi două meciuri consecutive pe teren propriu și cum stegarii veneau după un succes răsunător în dauna celei mai în formă echipe a momentului, Steaua, cu atât mai mari erau emoțiile pentru acest joc. Chițu a confirmat așteptările scepticilor și a deschis scorul după ce s-a descotorosit ușor de Velayos și a rămas singur cu Mutu, 0-1(23). Început de coșmar care ne-a readus în minte greutatea cu care se descurcă Brașovul în momentele în care e nevoit să atace pozițional, cu totul altceva decât arma contraatacului, procedeu care îi este mult mai la îndemână. Așa a venit și golul egalizator, e drept și cu o execuție de maestru a copilului teribil, Alex Mateiu, jucător care marchează rar, dar cu execuții de generic. Și numai cu șuturi din afara careului. Cum a fost și sâmbătă când l-a învins pe Buzbuchi cu un șut puternic de la 20 de metri, 1-1 (32). A fost scorul reprizei, unul cu care Adrian Szabo nu avea cum să fie de acord. Dar tot Constanța e mai periculoasă, D.Mutu ieșind în două rânduri în evidență în fața aceluiași Benzar (46 și 48). În minutul 53 Mladen îl faultează în careu pe Batin și Buga mai transformă un penalty, la fel de bine ca cel contra Stelei, 2-1. Au urmat minute bune în care oaspeții au părut a domina jocul, dar dacă au făcut-o, a fost o dominare sterilă. O singură oportunitate, centrarea lui Dică a fost reluată de Chițu exact în brațele lui Mutu, excelent plasat (73). Minutul 90 și un pic a înclinat balanța în favoarea Brașovului. Mai întâi șutul lui Bejan de la 25 de metri a mușcat transversala pentru ca imediat la poarta cealaltă Buga să deseneze o pasă perfectă pentru Georgian Păun. Pleșuvul jucător, care traversează o perioadă fastă, a șutat la colțul lung și a închis tabela și totodată meciu, 3-1. Același scor ca în urmă cu cinci zile contra Stelei, 2 X 3-1 fiind ecuația care a adus Brașovului șase puncte din două partide foarte grele. Dacă mai adăugăm punctul de la Bistrița (1-1), putem spune că Adi Szabo a revenit cu succes pe banca stegarilor. De altfel el a fost deseori în meciul de sâmbătă subiectul scandărilor galeriei care apreciază că echipa Brașovului este antrenată de un brașovean și o face cu succes. Urmează o deplasare la Severin de unde Brașovul se poate întoarce cu punct(e). Ar fi excelent pentru o echipă care își dorește o iarnă blândă și liniștită, în care să poată pregăti în liniște sezonul de primăvară. FC Brașov - Viitorul Constanța 3 - 1 (1 - 1) Au marcat: Mateiu (32), Buga (53-pen.), Păun (90+1)/Chițu (24) Alex Mateiu (32).M.Buga (53-pen.),Georgian Păun (90+1)/Aurelian Chitu (24). Spectatori: 2000 FC Brașov: D. Mutu - Velayos, Machado, Munteanu, Cr. Ionescu - Viveiros, Madeira (75 Tameș), Mateiu (90 David), I. Popa (34 Păun) - Batin, Buga. Antr. A.Szabo. Viitorul: Buzbuchi - Bălașa, Larie, Bejan, Toșca (67 Iancu) - C. Herea (71 Lazăr), Benzar, Mladen - Alibec, N. Dică, A. Chițu (90 Cârstocea). Antr. C. Anghel. Arbitru: A. Comănescu (Rm. Vâlcea). Asistenți: Micloș Nagy (Cluj),Valentin Avram (Bucuresti). Cartonașe galbene: Batin (43),Mateiu (79), Ionescu (90)/ Mladen (53), Herea (63),Bejan (84).