Editia 8171 - 26 apr 11:53

Letargia fundașilor și gafa lui Bocăneală au stabilit rezultatul

Autor: Dan NEACªA

Publicat la 12 martie 2012

Sportul Studențesc- FC Brașov 2-1 (1-1) Stadion Regie. Teren denivelat. Timp bun. Spectatori: 500. Au înscris: Valentin Lazăr (34), Leonard Dobre (61) / Blaze Ilijoski (17) Sportul: Cezar Lungu - Dan Beța , Codruț Cioroianu, Nichita Patriche (29 Daniel Lungu), Răzvan Farmache - Andrei Lungu (Sebastian Ghinga), Daniel Novac, Viorel Ferfelea, Valentin Lazăr, Alin Nistor (69 Ionuț Șerban), Leonard Dobre

Letargia fundașilor și gafa lui Bocăneală au stabilit rezultatul Sportul Studențesc- FC Brașov 2-1 (1-1) Stadion Regie. Teren denivelat. Timp bun. Spectatori: 500. Au înscris: Valentin Lazăr (34), Leonard Dobre (61) / Blaze Ilijoski (17) Sportul: Cezar Lungu - Dan Beța , Codruț Cioroianu, Nichita Patriche (29 Daniel Lungu), Răzvan Farmache - Andrei Lungu (Sebastian Ghinga), Daniel Novac, Viorel Ferfelea, Valentin Lazăr, Alin Nistor (69 Ionuț Șerban), Leonard Dobre. Antrenor: Daniel Isăilă. FC Brașov : Mario Felguieras - Raul Ciupe (46 Alex Mateiu),Ricardo Machado (70 Attila Hadnagy), Cristi Munteanu, Cristi Ionescu-Nuno Viveiros, David Distefano-Mugurel Buga (52 Da Silva), Shikoze Udoji, Blaze Ilijoschi. Antrenor: Marius Șumudică. Arbitri: Marius Bocăneală - Marius Tibuleac, Sebastian Stoianoff. Cartonașe galbene: Farmache (30), Novac (37),C.Lungu (90), Ghinga (90+2)/Ilijoski (80), Da Silva (82). Eliminare: Farmache (65) și halucinantul succes din Ghencea, acel 3-0 cu Steaua. După cum începuse partida din Regie, se părea că această perioadă a anului îi priește din plin Brașovului, mai ales când au deplasări la București. După o jumătate de ocazie a lui Ferfelea, Brașovul a răspuns prin Udoji, care a trimis cu capul la o palmă de bară. Era avertismentul de care nu aveau să țină cont studenții. Viveiros s-a distrat cu doi adversari pe dreapta, a centrat perfect pentru șpițul lui Ilijoski care a făcut 0-1 (17). Aceleași personaje, trei minute mai târziu putea majora scorul, doar că de data aceasta macedoneanul a șutat mult peste poartă. Minutul 34 avea să aducă egalarea. Cristi Ionescu, prost poziționat l-a scăpat pe Lazăr care a trimis pe sub Felgueiras, 1-1. Un gol venit aiurea, din nimic și împotriva cursului jocului. A fost scorul primei reprize, între două echipe ofensive care chiar au jucat binișor. La reluare, sportiștii au fost cei care s-au instalat la conducerea meciului și, firesc, au început și ocaziile. Dobre a avut un procedeu spectaculos, foarfecă și Felgueiras a scos greu (48). Sportul controla jocul, era evident și asta avea să-i aducă superioritatea și pe tabelă. tot în urma unei faze ce părea fără orizont. Lung a degajat la disperare, Dobre a țâșnit dintre fundașii centrali și de la 20 de metri l-a lobat pe Felgueiras, ieșit neinspirat din poartă, 2-1 (61). După gol, jocul s-a mutat în terenul gazdelor, dar dominarea Brașovului era lipsită de consistență. Viveiros a mai luat o acțiune unu la unu cu Farmache și bucureșteanul, depășit, l-a faultat și a primit al doilea galben, fiind eliminat (65). Urmau 25 de minute de superioritate în care se spera măcar la egalare. Nu avea să se întâmple din mai multe aspecte, deși ocazii și chiar gol au existat. Viveiros a șutat la vinclu, dar Lungu a respins în corner (75). Pe final și-a intrat în rol arbitrul Bocăneală, care a arbitrat cam cum îi sună numele. Mai întâi a transformat două cornere brașovene în repuneri pentruz studenți, pentru ca în minutele de prelungiri să își desăvârșească opera. La o centrare de pe dreapta, Ilijoski a sărit la minge cu un adversar interpus între el și Lungu, portarul a scăpat balonul pe care Distefano l-a împins în poartă. Gol valabil pentru toți, dar mai puțin pentru Bocăneală, care a dictat fault în atac. Lungu nu era în suprafața de protecție, iar cel care l-a atins ușor a fost un fundaș de-al său. Conform jocului, mai echitabil era un rezultat de egalitate, dar la fel de adevărat este că nu putem scuza evoluția galbenilor din debutul reprizei a doua și să vedem doar gafa lui Bocăneală. „Suntem cu toți vinovați” La finalul meciului, antrenorul Marius Șumudică s-a arătat total nemulțumit de evoluția elevilor săi : ”M-a nemulțumit total evoluția elevilor mei la acest joc.Suntem cu toții vinovați de acest eșec.Răceala mea a făcut ca să nu fiu permanent alături de băieți când s-a afectat pregătirea jocului.Atunci când am avut avantaj pe tabelă, nu am știut să conservăm rezultatul. În ce priveste arbitrajul, consider că a fost viciere de rezultat pentru că acel gol anulat a fost gol valabil.Voi avea o discuție cu jucătorii pentru că s-au considerat dinainte învingători”. (D.V.)