Editia 8170 - 25 apr 18:14

FOTBAL - FC BRAŞOV

La un pas de o răsturnare spectaculoasă

Publicat la 29 februarie 2016

FC Braşov a pierdut disputa cu UTA Arad, după ce a fost condusă cu 3-0, însă şi după ce ar fi putut egala chiar pe final

UTA – FC Braşov 3-2 (2-0)
Au marcat: Man 14, 46, Curtuiuş 31 / Ene 55, Matei 80.
Arbitri: Marian Balaci, Mihai Marica, Adrian Mărginean.
UTA: Miron – Polgar, Manea, Botiş, Gligor– Strătilă (77 Strătilă), Chindriş, Tănase, Hlistei –Man (68 Petre), Curtuiuş (79 Copil). Antrenor: Roland Nagy
FC Braşov: Iacob – Al. Coman (70 Cerlincă), Istrofor (53 Matei), Bruno Madeira, Vagner – Manole, Pană (60 Avram), Vlad Munteanu, Alupoaie – Rusu, Ene. Antrenor: Mihai Stere.

Lipsa omogenităţii şi problemele de efectiv din centru apărării, aspecte cu care antrenorul Mihai Stere s-a confruntat în întreaga perioadă de pregătire, au fost cele care au dus la un eşec în primul joc oficial al lui FC Braşov, deplasarea la Arad. Profitând de improvizaţiile din defensivă, arădenii au reuşit să se desprindă la două goluri după prima jumătate de oră de joc, goluri Man şi Curtuiuş. Imediat după pauză a picat şi golul de 3-0, reuşit tot de Man, iar pentru „stegari” părea să urmeze dezastrul. „Galben-negrii” au arătat însă că trăiesc, prin golul reuşit de Ene, iar după ce UTA Bătrâna Doamnă a rămas în 10 oameni, cu Hilstei eliminat pentru două simulări, meciul a căpătat accente dramatice. Matei a reuşit să reducă din diferenţă cu 10 minute înainte de final, fructificând o centrare a juniorului Alupoaie, iar minunea s-ar fi putut întâmpla în minutul 87 când Rusu a fost lăsat singur cu poarta goală de o pasă a lui Avram, vârful trimiţând însă mingea peste poartă şi irosind şansa unei egalări istorice. „A fost un meci cu couă reprize total distincte, una care a aparţinut gazdelor şi una în care, deşi am primit gol în minutul 46, am dominat clar. Puteam egala şi puteam chiar câştiga, sunt cuvintele antrenorului Bătrânei Doamne, care a spus că le-a trecut glonţul pe lângă ureche. Nu vreau să insist pe problemele pe care le-am subliniat mereu că le-am avea, trebuie să iau presiunea asupra mea şi să încerc să le remediez. Am căzut cu un punct sub linia play-off-ului, în spatele Mioveniului, dar mai avem şapte meciuri, şapte finale care sper să ne ducă acolo unde ne dorim, să ne îndeplinim obiectivul”, a spus antrenorul Mihai Stere. Pentru FC Braşov urmează derby-ul împotriva Unirii Tărlungeni, meci care va avea loc sâmbătă, pe Stadionul Tineretului.