Editia 8166 - 19 apr 12:59

La Coresi Mall s-a jucat table şi backgammon pe rupte

Autor: Silviu BALKAN

Publicat la 27 octombrie 2015

În incinta Coresi Mall, în zilele de 23-25 octombrie, a avut loc un atractiv concurs dedicat pasionaţilor mânuitori ai zarurilor şi pulurilor. La start s-au aliniat aproximativ 50 de jucători nu numai din Braşov, ci din toată România. Au existat trei turnee: doua de table şi unul de backgammon. S-a jucat în sistem elveţian.
Din finala Turneului de Table 1, Chiriac Mitriţă (Braşov) a ieşit învingător în faţa lui Neculai Axinte (Piatra Neamţ), locul 3 fiind ocupat de Ion Moţoc (Bacău).
Turneul de Table 2 l-a avut câştigător pe Viorel Gheorghiu (Iaşi), cel care, după o dispută antrenantă, l-a învins pe Adrian Popescu (Braşov). Acesta din urmă este antrenor de lupte la Clubul Sportiv Şcolar Dinamo Braşov. Adrian Staicu (Braşov) şi Marian Mănăilă (Bucureşti) au ieşit pe locul 3.
În Turneul de Backgammon, Neculai Axinte s-a impus în faţa lui Ciprian Rădulescu (Urziceni), în timp ce pe locul 3 s-au clasat Diana Merluşcă (Bacău) şi Georgel Filip (Bucureşti).
Evenimentul a fost pus la cale de Adrian Niţu (organizator), împreună cu Asociaţia Club Sportiv Table (Backgammon) 4X4 Braşov, reprezentată la concurs prin secretarul Vivi Georgescu.

Foto: De la stânga la dreapta, prof. Valentin Bârjac (antrenor emerit de lupte, spectator-susţinător la concursul de la Coresi), Adrian Popescu, Adrian Niţu şi Viorel Gheorghiu.