Editia 8168 - 23 apr 16:57

La Cadiz, scandal de rasism, înăbuşit după un sfert de oră

Autor:

Publicat la 06 aprilie 2021

Cadiz s-a impus contra celor de la Valencia, duminică, scor 2-1, în runda cu numărul 29 din La Liga, însă partida a fost marcată de acuzaţiile de rasism din partea oaspeţilor. În minutul 30, la scorul de 1-1, Mouctar Diakhaby, fundaşul Valenciei, l-a acuzat pe adversarul Juan Cala că l-a jignit folosind un apelativ rasist. Conflictul dintre cei doi a pornit de la o fază fixă a lui Cadiz, în care stoperul l-a avut în marcaj pe Cala. Fotbaliştii Valenciei au decis să părăsească gazonul, în semn de solidaritate cu al lor coechipier şi au plecat la vestiare. Totuşi, după aproape 30 de minute de la întrerupere, au decis să revină şi partida s-a reluat.David Medie Jimenez, arbitrul partidei, a notat în raportul de joc acuzaţia lui Mouctar Diakhaby. Fundaşul francez al Valenciei susţine că a fost numit "shitty black" (n.r - negru de rahat) de către apărătorul spaniol al lui Cadiz, Cala. „În minutul 29 am întrerupt meciul din cauza unei confruntări între jucătorii celor două echipe. Jucătorul cu numărul 12 de la Valencia, Mouctar Diakhaby, a primit un cartonaş galben pentru disputa cu un adversar, iar ulterior mi-a spus că a fost numit 'negru de rahat', referindu-se la nr. 16 de la Cadiz, Juan Torres Ruiz (n.r - Cala). Vorbele nu au fost auzite de niciunul dintre arbitri. După câteva momente, Valencia a decis să iasă de pe teren. Din acest motiv, meciul a fost suspendat temporar. Ambele echipe au mers la vestiare. După câteva minute de pauză, delegatul şi preşedintele Valenciei au decis să-l înlocuiască pe Mouctar Diakhaby şi să reia meciul.