FOTBAL JUVENIL

Kids Tâmpa, victorii în Liga Elitelor pentru U15 şi U16

Autor: Petra VÂRLAN

Publicat la 19 octombrie 2021

ACS Kids Tâmpa Braşov U15 a debutat cu dreptul în noul sezon de Liga Elitelor. „Urşii” lui Cristian Cristea au învins, acasă, cu 3-2, pe Sepsi OSK Sf. Gheorghe. Golurile gazdelor au fost marcate de Ungureanu (2) şi Sandu.
„Un început bun, cu dreptul cum se spune. Ne bucurăm foarte mult pentru că am câştigat primul meci, pentru jocul prestat în prima repriză. Din păcate, nu putem spune acelaşi lucru despre partea a doua. Mai exact, suntem un pic supăraţi pe atitudinea jucătorilor din finalul partidei, când au permis adversarului să revină în joc după ce am condus cu 3-0. Sperăm că au învăţat ceva din acest joc şi că vor fi mai buni în partidele următoare. Liga Elitelor este o competiţie unde timpul nu te aşteaptă să te adaptezi. Trebuie să dai sută la sută în fiecare meci şi să fii tot timpul pregătit să înfrunţi orice adversar pentru a putea accede în fazele superioare”, a declarat Cristian Cristea.
Kids Tâmpa U16 a bifat şi ea o victorie pe propriul teren în Liga Elitelor. Elevii lui Nicu Văduva s-au impus, cu 5-2, contra celor de la FC Botoşani, graţie golurilor semnate de Baican (2), Comăniciu, Bosoi şi Goşman. „Am jucat binişor, împotriva unui adversar bun. Ar fi fost frumos dacă am fi evitat primirea celor două goluri, dar asta este, trebuie să fim mai atenţi în meciurile viitoare”, a spus la finalul jocului, Nicu Văduva.
Celelalte două echipe ale ACS Kids Tâmpa Braşov participante în Liga Elitelor, cele de U17 şi U19 au pierdut, în deplasare, cu UTA Arad. Kids Tâmpa U17 a fost învinsă cu 3-1 de formaţia arădeană, golul „urşilor” fiind marcat de Spătaru. Braşovenii au evoluat timp de 60 de minute în 10 jucători, după ce Stoica a fost eliminat în minutul 30. Kids Tâmpa U19 a pierdut la scor, 0-7, după un meci foarte slab împotriva „Bătrânei Doamne”.
„Urşii” au programate următoarele partide în Liga Elitelor: U15 – ACS Kids Tâmpa Braşov – ACSM Codlea; U16 – LPS Iaşi – Kids Tâmpa Braşov şi U17 şi U19 – ACS Kids Tâmpa Braşov – Universitatea Craiova.