FOTBAL JUVENIL

Kids Tâmpa U15, calificare în Cupa Elitelor

Autor: Irina BRAHONOV

Publicat la 15 martie 2023

Victoria din campionat cu Viitorul Argeş le-a adus băieţilor lui Cristi Cristea şi Bogdan Gordaş un loc în „competiţia KO”

ACS Kids Tâmpa Braşov a reuşit un start de 2023 cu o victorie în Liga Elitelor U15. Elevii lui Cristian Cristea şi Bogdan Gordaş s-au impus, cu 2-0, pe terenul celor de la Viitorul Argeş, în etapa a 8-a din Seria 8. Golurile „urşilor” au fost semnate de Darius Dragomir şi Luca Viman.
„Un meci bun făcut de noi. Ritmul unui joc oficial este foarte diferit de cel al unui meci amical şi asta s-a văzut. O victorie importantă prin prisma faptului că ne-a adus calificarea în Cupa Elitelor U15. Mai avem două jocuri pe care vrem şi trebuie să le câştigăm. Din păcate avem şansa a doua să terminăm pe primul loc, dar atât timp cât matematic sunt şanse, suntem datori să sperăm”, a declarat antrenorul braşovenilor, Cristian Cristea.
În etapa viitoare, pe 19 martie, Kids Tâmpa întâlneşte, acasă, pe Chindia Târgovişte.

„Urşii” U16 s-au oprit în sferturi
Ovidiu Mihai, antrenorul ACS Kids Tâmpa Braşov U16 a declarat că elevii săi au avut multe de învăţat din experienţa Cupei Elitelor 2022/2023, unde s-au oprit în sferturile de finală. Braşovenii au fost învinşi, cu 3-0, pe propriul teren, de FCSB, una din favoritele la trofeu, dar au părăsit competiţia cu fruntea sus, după evoluţii apreciate.
„Singurul nostru regret este că puteam face mai mult în meciul cu FCSB. Un joc ce s-a decis în prima repriză, când băieţii noştrii au fost apăsaţi de miza partidei, iar asta s-a văzut în exprimarea din teren. După pauză, am jucat mult mai bine, am avut şi destule şanse de a marca, dar am întâlnit un adversar puternic, unul dintre principalii candidaţi la trofeu, astfel că aventura noastră s-a încheiat în sferturile de finală. Eu sunt mândru de băieţi, de felul cum au tratat şi s-au implicat în meciuri, cum s-au pregătit. Am reuşit să eliminăm adversari importanţi, precum CFR Cluj sau CSA Steaua, iar în sferturi am dat o replică bună celor de la FCSB. Cupa Elitelor a fost o experienţă din care am avut multe de învăţat. Lucruri ce ne vor ajuta să creştem în viitor”, a spus Ovidiu Mihai.

Înfrângeri şi la U17 şi la Tineret
Tot în Cupa Elitelor, dar la U17, Kids Tâmpa a pierdut, acasă, în Grupa B l, Seria Vest, 1-4, contra celor de la Universitatea Craiova. Singurul gol al braşovenilor a fost marcat de Bosoi.
Nici în Cupa de Tineret, Kids Tâmpa nu a avut mai mult noroc. Jucătorii antrenaţi de Florin Nistoroschi au fost învinşi, pe ICIM, cu 7-0, de Universitatea Craiova, în Grupa B Seria Vest.