1 XDR = 6.1159 RON

1 ZAR = 0.2442 RON

Editia 8171 - 26 apr 15:01

FOTBAL – LIGA 3

Kids Tâmpa a pierdut pe final, la Plopeni, Odorheiu Secuiesc şi-a luat revanşa în faţa SR-ului

Autor: Irina BRAHONOV

Publicat la 19 sepembrie 2022

ACS Kids Tâmpa Braşov (foto sus) a pierdut cu 2-1 (0-1) meciul din deplasare, cu CSO Plopeni, din etapa a patra a seriei 5 a Ligii a 3-a. „Urşii” a dominat tot jocul, dar neatenţia la două faze fixe a fost de ajuns pentru cei de la Plopeni ca să câştige. Golul braşovenilor a fost marcat de Bugnar în minutul 35, în timp ce pentru prahoveni Ciobanu a reuşit o „dublă”. „Fotbalul este nedrept. Câteodată îţi dă, dar de multe ori îţi ia. Am făcut un meci foarte bun, pe terenul liderului, dar nu am luat niciun punct. Băieţii s-au motivat foarte bine, au arătat bine, au condus la pauză, însă, au venit două faze fixe, din care una pe final de joc, când gazdele au profitat de nişte erori din defensiva noastră şi au marcat cele două goluri ce le-au adus victoria. Am avut multe ocazii şi la 1-0, dar mai ales la 1-1, când am scăpat de cinci ori singuri cu portarul advers, dar nu am avut luciditatea necesară ca să marcăm şi să ne facem jocul mai uşor. Asta este! Mai avem multe de învăţat, de asimilat, de pus la punct, pentru a evita un deznodământ ca cel de azi. Trebuie să ridicăm capul sus şi să mergem înainte cu curaj şi multă determinare”, a declarat unul dintre antrenorii Kids Tâmpa, Ciprian Anghel.
Şi SR Braşov  (foto jos) a pierdut jocul de campionat din acest weekend. După ce trecuseră în Cupa României, în urmă cu două săptămâni, de AFC Odorheiu Secuiesc (3-2), elevii lui Florin Dărvăreanu şi Laurian Păun
s-au văzut învinşi de harghiteni în etapa a patra a campionatului. Pentru oaspeţi au înscris Simo (52) şi Mitra (60).