Editia 8171 - 26 apr 04:01

FOTBAL – LIGA 3

Kids Tâmpa a încurcat SR-ul, pentru „galben-negri” urmează o „finală” pentru salvare

Autor: Petra VÂRLAN

Publicat la 23 mai 2022

2-1 a fost scorul partidei de pe ICIM. SR – Hermannstadt 2 va avea loc sâmbătă, 28 mai

Kids Tâmpa a învins-o pe SR Municipal, scor 2-1 (0-0), în etapa a 9-a din playout-ul Ligii a 3-a, sâmbătă după amiază, pe Stadionul ICIM. După o primă repriză echilibrată, gazdele au reuşit să deschidă scorul în minutul 56, prin D. Popa, iar oaspeţii au restabilit egalitatea în minutul 74, când, în urma unei faze fixe, mingea l-a lovit pe Potecu şi a intrat în poarta lui Alexa. Finalul a fost unul pe contre, iar câştig de cauză au avut „urşii”, care au „lovit” în prelungiri, prin Spătaru, după o pasă a lui Popa (93) şi rămân neinvinşi acasă în „sezonul de primăvară”.
 „Având în vedere că am dominat jocul în mare parte, eu spun că este o victorie meritată. Îi felicit pe băieţi şi mă bucur că au înţeles că trebuie să joace cu sufletul fiecare meci până la finalul campionatului, indiferent de locul pe care se află. Mă bucur că am văzut tribune pline, bine ar fi să fie aşa la fiecare etapă. Până la urmă jocul de fotbal este un spectacol şi ar trebui să ne bucurăm de el. Sunt fericit de asemenea că am terminat fără înfrângere acasă în 2022. Este un plus pentru noi, dar mai avem multe lucruri de pus la punct”, a declarat unul dintre antrenorii Kids Tâmpa, Vasile Tatarciuc.
De apreciat, atmosfera a fost una extrem de frumoasă pe ICIM. SR-ul a avut în „tribuna de beton” aproximativ 500 de fani care au cântat aproape tot meciul.  De cealaltă parte, în „tribuna metalică” s-au aflat cam tot atâţia copii şi părinţi ai Tâmpei, care şi-au încurajat la rândul lor favoriţii. Toate acestea au fost umbrite de un incident izbucnit după fluierul final, când a fost nevoie de intervenţia jandarmilor pe gazon, unde îmbrâncelile mai aveau puţin şi se transformau în pumni şi unde reuşiseră să pătrundă şi câţiva spectatori.
În celelalte două jocuri din playout-ul C5, KSE Târgu Secuiesc a învins în deplasare pe FC Hermannstadt 2, scor 4-1, iar CSO Blejoi a trecut pe teren propriu de CS Blejoi, scor 3-0.
În ultima etapă, se va juca o adevărată „finală” pentru salvarea de la retrogradare, SR Braşov – FC Hermannstadt 2. Kids Tâmpa va evolua în deplasare la CS Blejoi, iar KSE Târgu Secuiesc va primi vizita lui CSO Plopeni.