Curs BNR
1 EUR = 4.9774 RON
1 USD = 4.3833 RON
1 GBP = 5.8304 RON
1 XAU = 464.4611 RON
1 AED = 1.1933 RON
1 AUD = 2.7957 RON
1 BGN = 2.5449 RON
1 BRL = 0.7714 RON
1 CAD = 3.1559 RON
1 CHF = 5.2813 RON
1 CNY = 0.6015 RON
1 CZK = 0.1993 RON
1 DKK = 0.6668 RON
1 EGP = 0.0860 RON
1 HUF = 1.2223 RON
1 INR = 0.0513 RON
1 JPY = 3.0556 RON
1 KRW = 0.3047 RON
1 MDL = 0.2538 RON
1 MXN = 0.2227 RON
1 NOK = 0.4191 RON
1 NZD = 2.6097 RON
1 PLN = 1.1646 RON
1 RSD = 0.0425 RON
1 RUB = 0.0530 RON
1 SEK = 0.4526 RON
1 TRY = 0.1141 RON
1 UAH = 0.1048 RON
1 XDR = 5.9383 RON
1 ZAR = 0.2318 RON
Publicat la 27 aprilie 2022
Inculpat în dosarul „Mită la spitalele COVID”, el a dat în judecată Brigada de Combatere a Criminalităţii Organizate Braşov şi Inspectoratul de Poliţie al Judeţului Braşov după descinderea mascaţilor la casa fostei sale soţii
Andrei Kadas, fost consilier judeţean, a dat în judecată Brigada de Combatere a Criminalităţii Organizate Braşov şi Inspectoratul de Poliţie al Judeţului Braşov, pentru că a realizat o descindere în casa fostei sale soţii, i-a filmat copiii şi a dat imaginile respective presei. Acţiunea în instanţă a fostului consilier a fost respinsă pe fond, însă acesta a făcut apel, iar sentinţa definitivă în acest caz este aşteptată în decursul acestei săptămâni.
Andrei Kadas, care deţine o televiziune online în Braşov, a cerut ca poliţiştii să-şi ceară scuze pe site-ul lui propriu.
„Prin cererea de chemare în judecată (…) a solicitat publicarea pe site-ul pârâtului şi într-un cotidian de interes local scuze faţă de minorii sus menţionaţi pentru încălcarea dreptului la viaţă privată, dreptul la propria imagine şi atingeri aduse vieţii private”, se arată în dosar.
Percheziţia organizată de cei de la Crimă Organizată pe data de 13 februarie 2020 avea legătură cu un dosar de trafic de persoane, spălare de bani şi infracţiuni informatice. În acest dosar, o fostă angajată a lui Kadas a fost reţinută în SUA, iar anchetatorii credeau că fostul preşedinte PNL Săcele ar avea legături cu cei doi capi ai reţelei, cunoscuţi lideri interlopi din Braşov.
Poliţiştii au filmat intervenţia cu ajutorul unor camere filmate pe cască, iar imaginile respective, realizate la domiciliul fostei soţii a lui Kadas, au ajuns în presă.
„Mascaţii” susţin că nu ştiu cum au ajuns imaginile în presă
Unul dintre martorii audiaţi, participant la percheziţie, a declarat că filmuleţul a devenit public pentru că fostul PNL-ist a făcut un scandal-monstru, reclamând că cei doi copii ai săi au fost brutalizaţi. Totuşi, acesta nu a putut explica cine a dat imaginile ziariştilor.
„Din declaraţia martorului audiat, D. D. M., participant la percheziţie, rezultă că s-au spus multe lucruri neadevărate în mass media cu privire la acea percheziţie, respectiv că s-ar fi intrat la o adresă greşită, că s-ar fi brutalizat copiii reclamantului, iar acea filmare a făcut lumină cu privire la aceste aspecte”, a explicat martorul.
Într-adevăr, din imagini nu reiese că poliţiştii au brutalizat copiii. Din contră, aceştia au părut că încearcă să-i liniştească pe cei mici. „Mascaţii” au discutat pe un ton liniştit şi cu mama micuţilor şi au plecat în câteva minute, după ce s-au convins că în casă nu mai era nimeni în afara familiei consilierului.
Pe fond, judecătorii au stabilit că fapta ilicită nu a fost demonstrată, în condiţiile în care toate feţele persoanelor care apar în clipul de 3 minute şi jumătate sunt blurate. Cum reclamantul nu a putut proba faptul că pârâţii au dat spre publicare video-ul filmat în incinta imobilului percheziţionat, acţiunea a fost respinsă.
Totuşi, scandalul avea să-l coste scump pe Andrei Kadas, care pe 15 februarie 2020 l-a numit „neocomunist” şi „slugoi” pe şeful poliţiei Braşov. Întrebat de acest caz, Ludovic Orban a spus despre Kadas că „ar trebui să plece din partid”, lucru care s-a şi întâmplat după doar câteva zile.
În decembrie 2020, Andrei Kadas a fost reţinut de DNA sub acuzaţia de achiziţii supraevaluate la Spitalul de Boli Infecţioase Braşov, acolo unde ajunsese preşedinte al Consiliului de Administraţie. Kadas şi managerul spitalului, Ramona Ionescu, ar fi achiziţionat un robot împotriva infecţiilor nosocomiale la un preţ mau mult decât dublu. În martie 2021, cei doi au fost trimişi în judecată.
nu este nici un comentariu
Centrul vechi al Brașovului ascunde adevărate „comori”. Pe strada Constantin Brâncoveanu, la numărul 12, găsim Casa Bălașa Brâncoveanu cu o istorie care se întinde[...]
2026-08-21 citeste mai mult
Adaugă un comentariu