1 XDR = 6.1419 RON

1 ZAR = 0.2447 RON

Editia 8169 - 24 apr 05:15

HANDBAL JUVENIL

Juniorii 3 de la ACS Transilvania au revenit cu o victorie convingătoare după aproape un an de pauză competiţională

Autor: Petra VÂRLAN

Publicat la 12 februarie 2021

Handbaliştii din echipa de juniori 3 de la ACS Transilvania Braşov au revenit cu o victorie în meciurile oficiale, după aproape un an de pauză cauzată de pandemia de coronavirus. Echipa pregătită de Titus Donosa a câştigat meciul inaugural din primul turneu al Campionatului Naţional, ediţia 2020-2021, la Sighişoara, 64-21, pe reprize 17-10, 22-5, 25-6, în faţa gazdelor de la Clubul Sportiv Școlar Sighişoara. În continuare, ACS Transilvania va evolua cu LPS Târgu Mureş (joi, ora 10.00), Sporting Ghimbav (vineri, ora 10.00) şi cu Szejke Odorheiu Secuiesc (sâmbătă, ora 12.40), partidele contând pentru turul seriei geografice B. Returul este programat în perioada 10-14 martie.
„Disputăm patru jocuri, după aproximativ un an de pauză competiţională cauzată de pandemie, precum şi după o perioadă de pregătire cu întreruperi. Primul meci ne-a dat posibilitatea să dăm şansa tuturor copiilor să evolueze. Sper să avem un parcurs cât mai lung în acest campionat şi nu îmi doresc altceva, decât ca băieţii să joace, să se simtă bine pe teren, întrucât le-a fost dor de jocul de handbal. Ne dorim să ne întoarcem cu cât mai multe victorii, dar mai ales, sănătoşi! Hai, Transilvania!!!", a spus antrenorul Titus Donosa.
Lotul deplasat la Sighişoara de ACS Transilvania: Roşca Luca, Nicolaua Tudor, Popa Andi, Donosa Cezar, Nica Victor, Constantinescu Cezar, Vieriu Teordor, Stoica Raul, Constantinescu David, Niţoiu Răzvan, Popa Raul, Ciorobea Daniel.
Competiţiile juvenile de handbal au fost întrerupte în luna martie 2020, la debutul pandemiei Covid-19. Federaţia Română de Handbal a decis să înceapă ediţia 2020-2021 a Campionatelor Naţionale, în această perioadă, cu respectarea protocolului în vigoare la seniori (testări RT-PCR, meciuri fără spectatori, etc., astfel că sezonul se desfăşoară sub forma unor turnee „bulă”, în locul etapelor săptămânale clasice.