Editia 8171 - 26 apr 17:43

HANDBAL JUVENIL

Junioarele 4 de la ACS Transilvania, calificate la turneul final cu victorii pe linie

Autor: Petra VÂRLAN

Publicat la 03 mai 2022

Echipa de junioare 4 a ACS Transilvania Braşov a câştigat turneul semifinal al Campionatului Naţional, care s-a desfăşurat în aceste zile la Braşov. Fetele pregătite de Cristi Filip, Lena Brebeanu şi Ana Dulgheriu au învins pe CSŞ Sibiu, în finală, scor 33-14 (11-3, 12-9, 6-1), după ce în grupă trecuseră de Atletik Satu Mare (30-9), Viitorul Cluj (25-13) şi Sporting Ghimbav (31-10). Fetele în roşu şi negru s-au ales şi cu premii individuale: Andrieş Ilinca a fost cel mai bun portar, Mustaţă Rania cel mai bun pivot, iar Filip Denisa a fost desemnată cel mai bun centru şi cea mai tehnică jucătoare a turneului.
Competiţia a fost găzduită de ACS Transilvania, în parteneriat cu Şcoala Gimnazială 11.
„Echipa noastră a avut un parcurs fără greşeală, am câştigat toate jocurile, folosind toate fetele! Suntem foarte mulţumiţi de progresul individual şi tactic-colectiv al fetelor şi al echipei! Mulţumim domnului Marius Fetti  pentru implicarea şi munca depusă, pentru organizarea acestei semifinale în Braşov,  pentru condiţiile de pregătire oferite echipei şi staffului tehnic! Mulţumim cuplurilor  de arbitri, care timp de două zile  au contribuit la reuşita semifinalei! Mulţumim părinţilor care ne-au susţinut permanent! Felicitari fetelor! Mult succes în finală! Vrem să facem cinste Braşovului la Turneul Final, fiind singura echipă din oraş care va juca în ultimul act al campionatului, la această categorie. Felicitări domnului profesor antrenor Cristi Filip, care munceşte cu aceste fete de 4, 5 ani, cu siguranţă merită o medalie!”, Lena Brebeanu, director tehnic al secţiei de handbal de la ACS Transilvania Braşov.