Editia 8170 - 25 apr 19:39

Jocuri încrâncenate și un rezultat surpriză

Publicat la 24 sepembrie 2010

Ziua a doua a „16-zecimilor” Cupei României a fost una plină de evenimente, care mai de care mai interesante. Capul de afiș l-a constituit eliminarea finalistei ediției precedente, FC Vaslui de către o nou promovată în liga secundă ,ALRO Slatina

Ziua a doua a „16-zecimilor” Cupei României a fost una plină de evenimente, care mai de care mai interesante. Capul de afiș l-a constituit eliminarea finalistei ediției precedente, FC Vaslui de către o nou promovată în liga secundă ,ALRO Slatina. La partida din Stefan cel Mare, Eduard Crângașu a mai comis-o ca și în alte dăți, anulând un gol perfect valabil Ceahlăului. De parcă nu era de ajuns, Gafița de la moldoveni a protestat și faza următoare a faultat grosolan, două cartonașe galbene într-un minut și implicit eliminare. Încrâncenarea partidelor a dus la patru eliminări, Patriche de la Sportul, Vali Năstase de la Bistrița, Cisovsky de la timișoreni și aminititul Gafița de la Ceahlăul. O singură formație din liga secundă, ALRO s-a alăturat Voinței Sibiu, victorioasă în din precedentă, și vor fi echipele ce vor reprezenta liga secundă în „optimile” de finală. ALRO Slatina - F.C.Vaslui 0-0 (4-3 după penalty-uri) Au transformat: Voicu, Dumitra, Pasăre și Precup, respectiv Zmeu, Milanov și Adailton. Au ratat Kalai, respectiv Wesley și Bello. Finalista ediției precedente, FC Vaslui aproape în formulă completă, a avut o evoluție penibilă în compania unei nou poromovate în liga secundă. S-a ratat ca în curtea scolii dar și ofensiva moldoveană s-a lovit ca de o stâncă de portarul Tătaru. La finalul meciului Adrian Porumboiu a replicat spunând că „este jenant să te elimine o formație din liga a II-a”. Unirea Urziceni - Delta Tulcea 1-0 (1-0) A înscris Bâtfoi (min.11). O victorie concludentă dar plătită cu accidentarea gravă a lui Semedo din min. 53. În ciuda remanierilor de la echipă, spre cinstea lor, ialomițenii joacă și merg mai departe. Sportul Studențesc - C.S.Otopeni 3-1 (1-0) Au înscris: C.Gheorghe (7), Curelea (81), Postolache (90)/Dumitrescu (77-pen.) Cartonaș roșu Patriche (Sportul) min.83. Viorel Moldovan nu a fost mulțumit de evoluția elevilor săi, cu toate că au câștigat. A considerat că nu au avut implicare în joc și au fost lipsiți de concentrare. Numai inspirația lui Postolache din ultimul minut al partidei i-au scutit de prelungiri. Șimleul Silvaniei - FCM Tg.Mureș 0-1 (0-0) A înscris Astafei (78). Meciul disputat pe un teren impracticabil, a constituit a treia victorie consecutivă pentru Ovidiu Sabău pe banca tehnică, din tot atâtea partide. Gloria Bistrița - Astra II Giurgiu 3-0 (2-0) Au înscris: Nalați (23), Coroian (42), Moraes Junior(78). Cartonaș roșu Vali Năstase (min.51). Meci test pentru bistrițeni în vederea întâlnirii de campionat de la Vaslui. O victorie clară, fără dubii. Singura problemă a fost că din nou Vali Năstase și-a lăsat echipa în inferioritate după eliminarea din min. 51. Juventus București- FC Timișoara 1-3 (0-2) Au înscris: Nica (73)/ Mansour (15), Tameș (35),Goga (51). Cartonaș roșu Cisovski (56). Timișenii au câștigat fără probleme dar pe lângă eliminarea lui Cisovski din min.56 a mai intervenit și accidentarea lui Mansour, care nu va putea fi folosit în campionat o perioadă mai lungă. Pandurii Tg.Jiu - Viitorul Constanța 3-2 (1-1) Au înscris: Cardoso (7 și 88), Iordache (82) / Cârstocea (26), Benzar (90+1). 1000 de spectatori au asistat la un meci de luptă în care experiența mai mare a gorjenilor a decis victoria, una conturată greu și survenită în ultimele 10 minute de joc. Gică Hagi a fost prezent la meci și spera la mai mult, la calificare care nu s-a putut realiza datorită evoluției foarte bune a lui Cardoso, autor a două goluri. Dinamo - Ceahlăul Piatra Neamț 2-0 (1-0) Au înscris: Moți (12), Andrei Cristea (61). Cartonaș roșu Gafița (Ceahlăul min. 36) În min. 36 Forminte a înscris un gol perfect valabil pentru oaspeți dar Eduard Crângașu l-a anulat considerându-l greșit a fi din ofsaid. Parlamentările oaspeților s-au soldat cu un avertisment pentru Gafița care un minut mai târziu faultează de galben și cu aceasta primește roșu. Andrei Cristea aduce liniștea în tabăra „câinilor” după golul de 2-0 înscris în min. 61.