Editia 8171 - 26 apr 07:34

J.O. HANDBAL: S-au stabilit primele patru nații și la băieți

Publicat la 10 august 2012

Turneul masculin de handbal de la Jocurile Olimpice londoneze și-a disputat meciurile fazei sferturilor de finală, care au dat naștere la meciuri deosebit de echilibrate

J.O. HANDBAL: S-au stabilit primele patru nații și la băieți Turneul masculin de handbal de la Jocurile Olimpice londoneze și-a disputat meciurile fazei sferturilor de finală, care au dat naștere la meciuri deosebit de echilibrate. Una din partide a trebuit să dispute și patru reprize de prelungire pentru a cunoa;ste calificata, formația Ungariei în fața vicecampioanei olimpice din 2008,Islanda. O altă partidă, cea dintre campioana mondială Spania și cea olimpică, Franța, a fost câștigată în ultima secundă de joc de a doua echipă, cea care a condus majoritatea timpului. Disputa dintre formațiile nordice, Suedia și Danemarca a revenit primeia după un meci în care cea mai titrată formație masculină, Suedia a condus permanent. Singura echipă din afara bătrânului continent, Tunisia, campioana Africii, a pus probleme Croației până pe finalul meciului, când a cedat mai experimentatei formații din fostul spațiu exiugoslav. Rezultatele sferturilor de finală Islanda - Ungaria 33-34 (12-16; 30-30; 32-33) Cel mai spectaculos meci, de o mare încrâncenare care a necesitat patru reprize de prelungire. Maghiarii au avut nervii mai tari și au reușit să se impună, după ce în timpul regulamentar au condus în majoritatea timpului. Maghiarii au reușit să ajungă pentru a patra oară în careul de ași ai Jocurilor Olimpice. Cele mai mute goluri au fost marcate de Gudjon Sigurdson 8 respectiv Laszlo Nagy 9. Franța- Spania 23-22 (9-12) Disputa dintre două campioane mondiale, una actuală, Franta (în același timp și campioana olimpică) și alta fostă, Spania, a dat naștere la o dispută interesantă în care ibericii au fost la cârma partidei până în min.43 cînd echipa din Hexagon a egalat la 17. Din acel moment, francezii trec la conducere ,la 2-3 goluri pentru ca Acombray să înscrie golul victoriei cu 2 secunde înainte de final. Cele mai multe goluri au fost marcate de William Acombray 7 și respectiv Tomas Gonzales 6. Suedia- Danemarca 24-22 (11-9) Disputa nordică a revenit fostei campioane mondiale Suedia fără să primească o prea mare rezistență din partrea danezilor. Cele mai multe goluri au fost marcate de Doder Dalibar, 6 și respectiv Hans Linfberg 6. Croația - Tunisia 25-23 (11-12 ) Singura formație din afara bătrânului continent care s-a calificat în sferturile de finală echipa Tunisiei a dat o replică pe măsură Croației, echipa care la ediția anterioară a terminat pe locul al patrulea. După ce au condus la pauză la limită, pe finalul meciului tunisienii s-au resemnat și au cedat. Cele mai multe goluri au fost marcate de Ivan Cupic 8 respectiv Kemal Alouini și Wael Jallouz ambii cu câte 4 goluri. Astăzi au loc meciurile din semifinale: Ungaria- Suedia și Franța - Croația, ultimele s-au confruntat și acum patru ani în aceeași fază, victoria revenind francezilor, 25-23.