Editia 8166 - 19 apr 12:27

J.O. HANDBAL: S-au stabilit primele patru echipe ale competiției

Publicat la 09 august 2012

„Sferturile” de finală ale turneului feminin de handbal de la Jocurile Olimpice londoneze au consemnat unele suprize. Vicecampioana mondială, Franța, care încheiase în grupe fără înfrângere, a pierdut intrarea în careul de ași după ce a fost învinsă de Muntenegru, aceeași echipă care a bătut-o și în turneul preolimpic din Hexagon

J.O. HANDBAL: S-au stabilit primele patru echipe ale competiției „Sferturile” de finală ale turneului feminin de handbal de la Jocurile Olimpice londoneze au consemnat unele suprize. Vicecampioana mondială, Franța, care încheiase în grupe fără înfrângere, a pierdut intrarea în careul de ași după ce a fost învinsă de Muntenegru, aceeași echipă care a bătut-o și în turneul preolimpic din Hexagon. Rusoicele, vicecampioane olimpice, au pierdut în fața coreencelor care și la ultima ediție intraseră în careul de ași. Campioana olimpică, mondială și europeană, Norvegia, s-a întrebuințat serios pentru a trece de noua forță mondială, Brazilia. Două absențe la turneul olimpic anterior, Spania și Croația au dat naștere unui joc de o valoare ridicată, meci câștigat de iberice. Rezultatele sferturilor de finală Brazilia- Norvegia 19-21 (13-9) După un început echilibrat, 3-3 (5), braziliencele trec la conducere, 6-3 (8), 11-6 (21) și 13-9 la pauză, la reluare campioanele revin și de la 15-10 (37), înscriu de patru ori consecutiv și în min, 40 scorul devine 15-13. Se merge cap la cap, apoi 18-15 min. 44 și după alte patru goluri consecutive, norvegiencele ajung în min. 43 la un singur gol diferență,18-19, pentru ca în final să obțină o victorie chinuită, 19-21. Cele mai multe goluri au fost înscrise de Alexandra Nascimento 5, de la brazilience și Karen Riegelhult, 5 de la norvegience. Spania - Croația 25-22 (13-12) S-a mers cap la cap până în min. 11 (4-4) moment în care pentru scurt timp croatele să treacă la conducere,5-7 (min.15). Din min. 19 când scorul devine egal (8-8) ibericele preiau conducerea, 11-10 (min,26),13-12 la pauză pentru ca pe final să se detaseze la 25-22 cu care s-a încheiat partida. Cele mai multe goluri au fost marcate de Saez Pinedo 7, respectiv Miranda Tatari cu 5. În echipa spaniolă a evoluat și handbalista româncă Mihaela Ciobanu. Muntenegrenele, surpriza turneului olimpic Franța- Muntenegru 22-23 (13-13) Cel mai echilibrat meci al „sferturilor” de finală a dat câștig de cauză muntenegrenelor care nu au fost acreditate ca favorite ale turnului final. O întreagă primă repriză s-a mers cap la cap, 2-2 (3),8-8 (19) 13-13 la pauză. Din cele 13 goluri ale muntenegrenelor, 10 sunt opera cuplului Bojana Popovici- Katarin Bulatovici, aceleași jucătoare care au învins și echipa țării noastre la barajul preolimpic francez. La reluare, franțuzoaicele au luat un avans de trei goluri în min, 39 (17-14) și se părea că vor termina învingătoare, dar după ce în min, 57 muntenegrenele au egalat la 21 prin Popovici și Bulatovici, ultima înscriind golul victoriei în ultimele secvențe ale meciului. Cele mai multe goluri au fost marcate de Mariame Signate, 5, respectiv Bojana Popovici și Katrine Bulatovici câte 6. Rusia - Coreea de Sud 23-24 (11-14) Medaliate cu bronz la Beijing, coreencele au reușit după un meci de o bună ținută să învingă vicecampioana ediției precedente, multimedaliata formație a Rusiei. Cu un joc în mare viteză, specific asiaticelor, ele au trecut de o formație greoaie, depășită în multe momente. Asiaticile au preluat conducerea din start, 2-6 (14),5-10 (23) pe final, cu toată riposta elevelor lui Trefilov, care s-au apropiat la un gol (54) nu au putut să treacă în avantaj și au pierdut, 23-24. Cele mai m ulte goluri au fost marcate de Ludmila Postova și Olga Levina. cîte 5, respectiv Gwam Han Na, 6. Jocuri incendiare în semifinale Prima semifinală a turneului olimpic, cea dintre Norvegia și Coreea de Sud s-a disputat în aceeași fază și la ediția precedentă, când campioanele norvegiene au câștigat la mare luptă, 29-28. Ambele echipe se prezintă cu câte o înfrângere la actualul turneu final, prima șansă având-o campioanele din nordul Europei. În cea de-a doua semifinală se vor confrunta Spania și Muntenegru. Ibericele, după ce au învins în sferturi o altă echipă din fostul spațiu ex iugoslav, Croația în „sferturi,” speră să treacă și de cuplul Popovici- Bulatovici. Meciurile au loc astăzi în aceiași sală londoneză, Copper Box.