Editia 8166 - 19 apr 12:14

Irina Begu s-a calificat în turul secund la US Open

Autor:

Publicat la 01 sepembrie 2022

Ea a învins-o dramatic, în trei seturi, pe Elise Mertens. Ocupanta locului 42 WTA este a treia reprezentantă a României în turul secund la ultimul turneu de Grand Slam al anului, alături de Sorana Cîrstea şi Gabriela Ruse. Irina Begu (foto) a eliminat-o pe Elise Mertens în trei seturi. Românca s-a impus cu scorul de 3-6, 6-2, 6-3, la capătul unui meci ce a durat două ore şi 24 de inute de joc. Irina Begu a avut parte de un meci intens cu Elise mertnes. Belgianca de pe locul 32 WTA i-a pus mari probleme româncei, care însă a revenit fantastic în setul decisiv. Begu a fost condusă cu scorul de 3-1 în ultimul set, însă nu s-a dat bătută şi a câştigat următoarele 5 game-uri la rând, asigurându-şi calificarea în turul următor. A fost prima victorie a Irinei Begu în faţa lui Elise Mertens, pe care o mai întâlnise în trei rânduri. Ultima dată, chiar anul acesta la Australian open, belgianca se impunea clar, scor 6-3, 6-2. În turul secund, Irina Begu va da peste o adversară accesibilă. Românca se va duela pentru un loc în turul al treilea la US Open cu Yue Yuan, o chinezoaică de pe locul 142 WTA, care a trecut de Jamie Fourlis.