CULTURISM & FITNESS

Ionuţ Caracudă, vicecampion balcanic la culturism

Autor: Petra VÂRLAN

Publicat la 15 iunie 2021

Sportivul braşovean, Ionuţ Caracudă, a obţinut titlul de vicecampion balcanic la ediţia 2021 a Campioantului Balcanic de Culturism şi Fitness, ce a avut loc în weekend, la Drobeta Turnu Severin. Legitimat la CS Olympia Pro Gym Braşov, Ionuţ a terminat pe locul 2 la categoria Open, după o evoluţie frumoasă, apreciată de toată lumea. „Un nou loc doi pentru mine, după argintul de la europene. A fost o întrecere foarte dificilă, cu o concurenţă peste ce a fost anul precedent. Pot spune că a fost unul din cele mai tari concursuri din ultimul timp, cu mulţi sportivi foarte bine pregătiţi. Şi eu am avut o perioadă foarte bună în care am încercat să fiu în cea mai bună formă la această competiţie. Sigur, poate e un mic regret că nu am reuşit să-mi apăr titlul de campion, de anul trecut, dar acest argint are mai multă greutate. Este însă un rezultat bun pentru mine, lucru ce mă obligă să mă pregătesc şi mai bine pentru celelalte competiţii din 2021”, a declarat Ionuţ Caracudă.
Sportivul din oraşul de la poalele Tâmpei mai are două comeptiţii foarte tari în 2021, Cupa Europei, o întrecere ce va avea loc pe 10 şi 11 septembrie la Sibiu şi Campionatul Mondial de Culturism, programat între 3 şi 7 noiembrie, cel mai probabil în Franţa.