Învinse, dar calificarea la europene nu este pierdută

Publicat la 29 octombrie 2013

Norvegia - România 30-18 (14-9)

România: Paula Ungureanu (Mirela Paşca) - Luciana Marin 6, Aurelia Brădeanu 4, Crina Pintea 2, Gabriela Perianu 2, Laura Chiper 2, Valentina Elisei-Ardean 1, Aneta Pârvuţ 1, Adriana Ţăcălie, Laura Oltean, Georgiana Ciuculete, Timeea Timar, Dana Băbean, Patricia Vizitiu, Raluca Ivan- Agrigoroaie. Antrenor: Gheorghe Tadici.

După un meci tur promiţător pentru noua reprezentativă a României în sala „Toni Alexe” de la  Oradea, se puneau mari speranţe pentru returul de la Bergen. Dacă în meciul tur, româncele s-au ţinut aproape de multimedaliata formaţie norvegiană (campioană mondială şi olimpică), în meciul retur au rezistat doar 19 minute. Meciul s-a început cu ratarea unui 7 metri de Vali Elisei, dar în continuare s-a mers cap la cap cu 6 egalităţi  până în min. 19 (7-7), moment în care în următoarele 11 minute,  cea mai bună echipă din lume şi-a dat drumul la joc nemaiputând fi oprită şi la pauză au intrat la cabine cu cinci goluri avans, iar la final aveau să învingă ţara noastră la 12 goluri diferenţă, una dintre cele mai drastice înfrângeri din carieră.
Deşi învinse în ambele partide, calificarea la „europenele” din Croaţia-Ungaria din anul viitor nu este compromisă româncele  vor trebui să depăşească pe 11 şi 15 iunie viitor formaţia din Belarus, primul meci în deplasare. Analizând la rece  evoluţia primei noastre reprezentative putem constata faptul că din echipa exerimentată a ţării noastre au mai rămas numai cinci jucătoare, Aurelia Brădeanu, Paula Ungureanu, Adriana Nechita, Valentina Elisei şi aici o putem numi şi pe Patricia Vizitiu, deşi ea face parte din generaţia tânără. Deasemenea, din echipă au lipsit Cristina Neagu, Talida Tolnai, Oana Manea, piese importante în angrenajul naţionalei. Rulmentistele şi-au adus aportul şi de data aceasta cu patru jucătoare, din care trei au evoluat, Aurelia Brădeanu, Adriana Ţăcălie şi Laura Chiper, iar Denisa Dedu a rămas pe banca  de rezerve.