Editia 8171 - 26 apr 06:00

ÎNOT: La CS Luna înveți să înoți, apoi te „bați” în campionatul național!

Autor: Dan NEACªA

Publicat la 02 iulie 2012

În perioada 28 iunie -1 iulie la Brăila a avut loc campionatul național de înot rezervat copiilor cu vârste cuprinse între 11 si 13 ani, unde Clubul Sportiv Luna a fost reprezentat de 3 sportivi, antrenați de Ana Cristina Dima, speranțe de viitor pentru înotul românesc

ÎNOT: La CS Luna înveți să înoți, apoi te „bați” în campionatul național! În perioada 28 iunie -1 iulie la Brăila a avut loc campionatul național de înot rezervat copiilor cu vârste cuprinse între 11 si 13 ani, unde Clubul Sportiv Luna a fost reprezentat de 3 sportivi, antrenați de Ana Cristina Dima, speranțe de viitor pentru înotul românesc. Sportivii brașoveni au reușit performanțe personale notabile. Astfel, Marin Răzvan Horațiu (13 ani) a obținut un merituos loc 24 din 80 de sportivi înscriși în proba de 50 m fluture și locul 32 în proba de 800 m liber, probă unde timpul lui a fost îmbunătățit cu 1 minut si 30 de secunde, iar în proba de 400 m liber a mai progresat cu 30 de secunde. Săpătaru Raul Mihai (12 ani) s-a clasat pe locurile 24 si 27 în probele de 50 si 100 m bras, probe unde a făcut un salt de 3 respectiv 8 secunde de la concursul anterior și Muscalu Eduard (12 ani) a cărui participare la un concurs de asemenea anvergură este o performanță ținând cont că a învățat să înoate în urmă cu 9 luni și a reușit să-și îmbunătățească rezultatele personale clasându-se pe locul 37 din 80 de sportivi înscriși în proba de 50 m bras. În proba 100 m bras și-a îmbunătățit timpul cu 5 secunde față de rezultatul lui la un concurs avut cu o lună în urmă. „Participarea lor la această etapă de concurs național ne arată că ne îndreptăm încet dar sigur spre treptele podiumului după mai puțin de 2 ani în pregătirea pentru înalta performanță”, ne-a declarat Ana Cristina Dima, antrenoare în cadrul CS Luna. Să mai menționăm că la acest concurs, etapă de campionat național au participat 53 de cluburi, în total 493 de sportivi din care 327 băieți și 166 fete.