Editia 8171 - 26 apr 20:33

ÎNOT: George Munteanu de la CS Luna, primul loc la maraton!

Autor: Dan NEACªA

Publicat la 08 august 2012

A doua ediție a celui mai prestigios maraton de înot în ape deschise de la noi a fost o reușită, la start aliniindu-se un număr record de participanți

ÎNOT: George Munteanu  de la CS Luna, primul loc la maraton! A doua ediție a celui mai prestigios maraton de înot în ape deschise de la noi a fost o reușită, la start aliniindu-se un număr record de participanți. În stațiunea Mamaia a avut loc, sâmbătă 4 august, cea de a doua ediție a „Aqua Challenge” Mamaia, cel mai important maraton de înot în ape deschise găzduit de România. Competiția a fost organizată de Clubul Sportiv Atena, patronat de singurul medaliat olimpic din istoria înotului masculin românesc, constănțeanul Răzvan Florea și de echipa Smartatletic, în colaborare cu DJST Constanța. Startul s-a dat pe plaja Casino, aproximativ 200 de participanți, printre care și foști mari sportivi ai natației românești, participând la acest eveniment. Întrecerea a avut trei probe, cea pe distanța de 500 m, rezervată copiilor, dar și începătorilor, cea scurtă, de 1.500 de metri, recomandată persoanelor care înoată frecvent și proba olimpică, de 5.000 m, destinată sportivilor legitimați la cluburile de performanță sau de masters ori persoanelor care pot face dovada unei participări la un maraton de înot pe această distanță. Au venit, au concurat, au câștigat Clubul Sportiv Luna a castigat cursa de 5km prin antrenorul George Munteanu cu timpul de 1 ora și 2 secunde, in proba scurta de 1,5km antrenoarea Cristina Dima a ocupat locul 3 cu timpul de 25 minute, iar copii antrenați de cei doi s-au clasat dupa cum urmeaza: la fete, Pițigoi Diana locul 4 in 8 minute, Filip Ioana locul 9 in 8 minute și 29 de secunde, în proba de 500m; la băieți Marin Răzvan locul 11 în 8 minute și 22 de secunde, Massimo Boni locul 14 în 8 minute și 47 de secunde, Săpătaru Raul locul 20 în proba de 500m, iar juniorii Neama Raul si Spânu Cosmin au reușit o clasare pe locurile 4, respectiv 5 în proba de 1,5km în 21 de minute si 26 de secunde.